TUR 2013/2014
- Retrospectiva 2013 tur
-episodul6-
Liga3 Seria2
Viitorul Axintele,Rapid Fetesti
Continuam asadar dragi prieteni retrospectiva noastra asupra campionatelor de fotbal unde sunt echipele ialomitene si am iesit din zona judeteana pasind un nivel mai sus,mai exact la liga3 seria a doua unde judetul este reprezentat si in acest sezon tot de aceleasi echipe ca si anul trecut.Spunem tot deoarece era cat p...e aici sa avem doar una din doua puncte de vedere.Se cunoaste deja imensul scandal in care au fost implicate cele doua echipe ialomitene in sezonul trecut.Axintele a castigat detasat seria si a promovat in liga2 insa frf nu a prea fost incantata ca o echipa mica de la tara sa joace in liga2 in dauna unei echipe mult mai galonate ca cea a Buzaului.Cum sa faca sa scape de ialomiteni? simplu:au gasit nod in papura cu un articol din ROAF privind obligativitatea celor trei grupe de juniori care sa participe la un campionat organizat la nivel judetean.Si uite asa axintenii sunt penalizati cu 9p exact cate trebuia ca Buzau sa treaca pe locul1,mai ales la rezultatele directe.Aceiasi masura este luata si asupra echipei din Fetesti care se vede retrogradata din liga3 in judet in dauna celor din Titu.Vor urma zile agitate pe la FRF in care echipele noastre incearca sa isi caute dreptatea insa doar fetestenii au noroc si sunt reprimiti la liga3 deoarece profita de abandonurile celor din Rm Sarat si Chirnogi.Campioana judeteana Cocora nu are nici o sansa la baraj si este spulberata de Mangalia astfel ca pentru acest sezon ramanem tot cu aceleasi echipe.
Vara a fost una fierbinte pentru ambele echipe deoarece pierd din lot jucatori importanti iar randamentul celor ramasi si cei veniti nu mai dau aceleasi rezultate.Axintenii par plictisiti si neinteresati de lupta la promovare trecand cu greu peste esecul ratarii promovarii.Fetestenii incep bine dar sunt coplesiti de meciurile infernale de apoi in care vor intalnii echipele ilfovene.
Sa notam ca fata de seria trecuta echipele noastre au avut ghinionul sau cineva acolo sus le iubeste prea mult,de a fi repartizate in cea mai grea serie de liga3.Sa fim sinceri nu ne putem noi duela cu aceste echipe ilfovene care au conditii cu mult mai bune ca echipele noastre si implicit un sprijin financiar foarte puternic,plus influente mai mari la factorii de decizie din fotbalul romanesc.Poate Axintele sa se masoare cat de cat cu aceste echipe iar acest lucru s-a vazut la rezultatele avute cu aceste echipe cand au reusit sa fie neinvinsi in fata Voluntariului,Stefanesti sau Afumati.
Fetestenii au plecat bine la Ciresu cu 3p mari dar a venit apoi o adevarata furtuna din partea echipelor ilfovene cedand la toate la scor.Plus meciurile de acasa cu Calarasi si Axintele in care au fost depasiti pe greseli de incepatori.Era clar ca pentru ei vor conta meciurile cu Liesti,Cernica si Mangalia dar din care nu scot decat un punct.
Ramane de vazut ce va fi in primavara asta deoarece Axintele a schimbat jumatate de echipa cu cei de la Cernica dand astfel o mana de ajutor pentru fetesteni prin slabirea echipei ilfovene.Fetestenii sunt intr-o perioada grea si nu mai au decat jucatori autohtoni fara experienta la liga3 si ai asteapta o misiune aproape imposibila de a scapa de la retrogradare conform calcului hartiei,dar mingea este rotunda si trebuie sa creada in sansele lor pana la capat.
clasament general etapa15
FC Voluntari 15 12 3 0 34-5 29 39
2 CS Ştefăneşti 15 9 2 4 31-14 17 29
3 CS Afumaţi 15 7 6 2 31-12 19 27
4 Dunărea Călăraşi 15 9 0 6 29-20 9 27
5 Gloria Popeşti Leordeni 15 7 3 5 24-18 6 24
6 Viitorul Axintele 15 6 5 4 20-13 7 23
7 Oţelul Galaţi II 15 5 2 8 15-26 -11 17
8 Sporting Lieşti 15 5 1 9 18-31 -13 16
9 Callatis Mangalia 15 5 1 9 16-31 -15 16
10 Progresul Cernica 15 4 3 8 19-21 -2 15
11 Conpet Cireşu 15 4 2 9 17-31 -14 14
12 Rapid Feteşti 15 2 2 11 8-40 -32 8
clasament golgheteri:
1.adrian balan16goluri
2.marinica ionica 7
3.vali alexandru 7
4.marian serban 7
5.bogdan chipirliu 7
6.marian vlada 7
11.ivan tudorel(fetesti) 5
16.adrian selaru(axintele) 5 -
- statistica generala:
s-au jucat 90 de meciuri din care 51 au castigat gazdele,15 egaluri iar oaspetii au triumfat in 24 de intalniri.Gazdele au marcat de 164 ori iar oaspetii doar 98 de reusite in total cele 15 etape au adus 262 de goluri.
iata mai jos statistica pe etape in raport gazde/oaspeti
etp1 3 2 1 8-6 total 14 goluri
etp2 4 0 2 15-5 20
etp3 5 0 1 9-3 12
etp4 3 1 2 9-10 19
etp5 3 0 3 9-12 ...21
etp6 4 0 2 12-6 18
etp7 2 2 2 7-7 14
etp8 3 0 3 10-9 19
etp9 3 3 0 15-9 24
etp10 2 2 2 11-8 19
etp11 3 2 1 12-4 16
etp12 2 2 2 10-4 14
etp13 4 1 1 15-6 21
etp14 6 0 0 13-2 15
etp15 4 0 2 9-7 16
cele mai multe goluri marcate:24 etp9
cele mai putine:12 etp3
cele mai putine victorii gazdele:2 etp7,10,12
fara victorie oaspetii:etp9,14
cele mai multe victorii gazdele:6 etp14
cele mai multe oaspetii:3 etp5,8
cele mai multe egaluri:3 etp9
fara egaluri:etp2,3,5,6,8,14,15 -
- clasament acasa:
1.voluntari 7 7 0 0 24-2 21
2.popesti 7 6 1 0 19-6 19
3.calarasi 8 6 0 2 15-8 18
4.stefanesti 8 5 2 1 22-7 17
5.afumati 7 4 3 0 16-4 15
6.otelul 8 5 0 3 11-13 15
7.cernica 7 4 1 2 12-3 13
8.ciresu 8 4 1 3 12-8 13
9.axintele 7 3 4 0 7-4 13...
10.mangalia 8 3 1 4 7-9 10
11.liesti 7 3 0 4 12-14 9
12.fetesti 8 1 2 5 7-20 5
cele mai multe goluri marcate:voluntari 24
cele mai putine:axintele,mangalia,fetesti 7
cele mai multe victorii:voluntari 7
cele mai putine:fetesti 1
cele mai multe egaluri:axintele 4
fara egaluri:otelul,calarasi,voluntari,liesti
cel mai mare scor:6-0 stefanesti-fetesti,popesti-fetesti
cel mai mare egal:3-3 afumati cu otelul
meci cu multe goluri:4-3 otelul-mangalia
meci fara goluri:axintele-otelul,cernica-voluntari,mangalia-afumati,afumati-popesti
gazde fara puncte acasa:nu sunt
fara nici un punct acasa:nu sunt
au pierdut la masa verde:mangalia -calarasi -
- clasament deplasare:
1.voluntari 8 5 3 0 10-3 18
2.afumati 8 3 3 2 15-8 12
3.stefanesti 7 4 0 3 9-7 12
4.axintele 7 3 1 3 13-9 10
5.calarasi 7 3 0 4 14-12 9
6.liesti 7 2 1 4 6-17 7
7.mangalia 7 2 0 5 9-22 6
8.popesti 8 1 2 5 5-12 5
9.fetesti 7 1 0 6 1-20 3...
10.cernica 8 0 2 6 7-18 2
11.otelul 7 0 2 5 4-13 2
12.ciresu 7 0 1 6 5-23 1
cele mai multe goluri marcate:afumati 15
cele mai putine:fetesti 1
cele mai multe victorii:voluntari 5
fara victorie:otelul,ciresu,cernica
cele mai multe egaluri:afumati,voluntari 3
fara egaluri:stefanesti,calarasi,fetesti,mangalia
cel mai mare scor afara:5-0 axintele la fetesti si afumati la otelul
cel mai mare meci egal:3-3 otelul la afumati
meciul cu cele mai multe goluri marcate de ambele echipe:2-3 fetesti-mangalia,liesti-calarasi
meci fara goluri:axintele-otelul,cernica-voluntari,mangalia-afumati,afumati-popesti
fara victorie afara:otelul,ciresu,cernica
fara punct castigat afara:nu sunt
victorie la masa verde:calarasi la mangalia -
- zona playoff
La finalul celor 15 etape axintenii au incheiat pe locul 6 in clasamentul general si astfel sunt in carti pentru a juca sansele la promovare cu toate ca va fi foarte greu sa mai repete evolutia din campionatul trecut.Chiar si asa o pozitie la final pe podiumul seriei ar fi o reusita pentru ei si acest sezon sa fie unul doar de tranzitie spre cel viitor in care sa revina in lupta pentr...u promovare
iata asadar rezultatele obtinute de axinteni in duelurile cu echipele din zona de playoff:
calarasi-axintele 2-0
axintele-popesti 1-0
axintele-afumati 1-1
axintele-voluntari 1-1
stefanesti-axintele 1-1
axintele-calarasi 1-0
popesti-axintele 2-1
in urma acestor rezultate in clasamentul provizoriu al playoff situatia este urmatoarea:
1.voluntari 7 5 2 0 14-3 17
2.stefanesti 8 3 2 3 9-7 11
3.axintele 7 2 3 2 6-7 9
4.afumati 6 2 2 2 6-5 8
5.popesti 7 1 3 3 5-10 6
6.calarasi 7 2 0 5 7-15 6
au mai ramas de jucat pentru ialomiteni urmatoarele meciuri cu implicatii la acest clasament:
afumati-axintele
voluntari-axintele
axintele-stefanesti
se poate observa ca echipa noastra are o misiune grea de a scoate macar egal in deplasare la Afumati si Voluntati si sa castige acasa cu Stefanesti.Este momentan defavorizata in disputele cu Calarasi si are avantaj cu Popesti avand gol marcat in deplasare.
Evident ca echipa din Voluntari pleaca cu prima sansa in aceasta editie la playoff deoarece a reusit sa castige in ultima etapa din 2014 chiar la Stefanesti si sa se distanteze.Afumati si Stefanesti vor ramane aceleasi echipe imprevizibile si greu de batut,in timp ce calarasenii au schimbat antrenorul si au planuri mari cel putin pentru urmatorul sezon.
Axintenii au schimbat si ei din mers in aceasta iarna si au profitat de criza financiara acuta prin care trece Cernica reusind sa atraga in sanul echipei alb-verde cei mai buni jucatori plus antrenori.Asteptam si noi sa vedem ce vor face acestia in etapele ramase si la meciurile din playoff deoarece nu credem ca echipa noastra poate rata prezenta intre primele sase la final de sezon regulat.Prima etapa din 2014 aduce la Axintele un duel ialomitean deoarece vine rapidul fetestean care anul trecut a stricat chiar la Axintele socotelile gazdelor si pluteste oarecum in aer dorinta de a razbuna acel esec care a costat promovarea pe ialomiteni. -
- zona playout
Dupa disputarea celor 15 etape din prima parte a campionatului de liga3,formatia fetesteana se situeaza pe ultimul loc al clasamentului general si evident ca se va lupta pentru salvarea de la retrogradare cu inca 5 echipe ce se situeaza in cea de-a doua jumatate a clasamentului.Mai mult ca sigur fetestenii se vor duela cu Cernica,Mangalia,Ciresu,Liesti si Otelul.
Iata mai jos si rezul...tatele ce vor conta in clasamentul de playout obtinute de fetesteni:
ciresu-fetesti0-1
otelul-fetesti 1-0
cernica-fetesti 3-0
fetesti-liesti 2-2
fetesti-mangalia2-3
fetesti-ciresu 1-1
fetesti-otelul 1-0
clasament playout
7.ciresu 7 4 1 2 11-5 13
8.cernica 8 4 0 4 13-7 12
9.mangalia 7 4 0 3 13-14 12
10.liesti 7 3 1 3 8-12 10
11.fetesti 7 2 2 3 7-10 8
12.otelul 6 2 0 4 6-10 6
au mai ramas de jucat pentru fetesteni urmatoarele meciuri in zona playout:
fetesti-cernica
liesti-fetesti
mangalia-fetesti
la final se va stabilii un clasament cu rezultatele directe dintre echipele acestea si se va merge in playout.se vor juca inca 10 etape.
Se poate observa ca fetestenii stau bine in duelurile cu Ciresu si Otelul dar au un egal acasa cu Liesti si infrangere cu Mangalia si un esec la Cernica.Sunt obligati sa scoata cel putin un egal la Liesti si sa invinga acasa la o diferenta de trei goluri pe Cernica pentru a intra in playout de pe o pozitie mai buna si cu rezultate directe favorabile in disputele cu aceste echipe.
Momentan situatia in randul acestor echipe de la playout este neclara deoarece Cernica a transferat la Axintele pe cei mai buni jucatori iar in retur vor evolua cu multi juniori.Liestiul sta pe un butoi cu pulbere gata sa explodeze deoarece antrenorul a demisionat iar jucatorii refuza antrenamentele fiind neplatiti de cateva luni si nu se cunoaste daca echipa mai continua tot la liga3.Singura echipa din acest moment care pare a avea liniste este Ciresu,in timp ce Mangalia si Otelul raman sa se bazeze pe acelasi lot ca si in tur.
Si fetestenii trec prin clipe mai grele deoarece au ramas cu un lot firav fara prea multe nume,bazandu-se doar pe jucatori locali.Au reusit in cele din urma sa gaseasca doar banii necesari pentru a continua activitatea la liga3 fara salarii si prime.Vor avea intradevar un retur greu si au nevoie de mult noroc sa scape de retrogradare.
- zona playout
- zona playoff
- clasament deplasare:
- clasament acasa:
- statistica generala:
RETROSPECTIVA TUR 2013/2014
-episodul5-
LIGA4 IALOMITA
Asa cum am promis in aceasta saptamana iata ca ne-am tinut de promisiune si am ajuns la episodul dedicat primului esalon fotbalistic judetean si probabil cel care solicita cel mai mare interes in randul iubitorilor fotbalului judetean.
Dupa cum cunoasteti acest sezon a fost unul care a dat mari batai de cap organizatorilor.Plecat initial ...sa aiba 14 echipe,socoteala de la ajf nu s-a mai potrivit cu cea de pe teren.Sa le luam asadar pe rand la dezbatere:
liga4 in sezonul trecut a avut 14 echipe din care 2 retrogradau si 2 dadeau baraj cu locurile 2 din seriile de la liga5.Evident ca echipa campioana urma sa dea baraj pentru promovarea in liga3.Initial de la liga3 la liga4 nu retrograda nimeni.
Castiga cele doua serii de la liga5 echipele din Andrasesti si Fierbinti care promoveaza.Termina pe ultimele doua locuri Grivita si Colilia care normal trebuiau sa retrogradeze.Platonesti si Sarateni mergeau la baraj fiind clasate la final pe locul secund.
Cocora merge la baraj avand cel mai drastic rezultat inregistrat de o echipa ialomiteana pierzand cu un usturator 0-9 in fata unei echipe noi a Mangaliei.Logic Cocora se poate intoarce la liga4 insa in cele din urma primaria si sustinatorii acestei formatii isi dau seama ca acesta este maximul atins de aceasta formatie si renunta sa mai inscrie echipa la liga4 si o trec la nivelul de la liga6.Ramasi pe drumuri fotbalistii se reorienteaza si se muta majoritatea dintre ei la Reviga.Sa nu uitam sa precizam ca echipa din Cocora a castigat si cupa.
Apare inca o surpriza cand Manasia dispare si ea din peisajul fotbalistic ialomitean iar Colilia retrogradata initial in liga5 este reprimita in liga4 conform regulamentului.
Se joaca si meciurile de baraj unde Sarateni castiga dreptul de a promova in dauna celor din Grivita iar Cazanesti se impune in fata Platonestiului si ramane in liga4.Insa cum Cocara si Manasia au parasit liga4 Ajf hotareste sa le reprimeasca inapoi si pe Platonesti si Grivita.Si uite asa liga4 pentru acest sezon se modifica de la 14 la 16 echipe.
Inca de la inceput erau cotate cu sanse la primele trei locuri echipele din Fierbinti,Tandarei,Reviga si Fetesti.In privinta retrogradarii erau mai multe echipe printre care Colilia,Sarateni,Platonesti si Grivita.
Si incepe campionatul unde se desprinde din start un trio format din Reviga,Tandarei si Viticola.Pe parcurs recupereaza din diferrnta si Fierbinti si uite asa avea sa treaca chiar lider mai ales ca Reviga incepe sa se impiedice,Tandarei nu se descurca la deplasari iar Viticola se impiedica exact acasa cu Lazar si Fierbinti.La capitolul surprize o trecem pe Ghe Doja care a avut evolutii foarte bune cochetand chiar cu podiumul acestei serii.Au deceptionat total in schimb Abatorul si Amara de la care asteptam mai multe rezultate pozitive.Dintre noi promovate nu avem de remarcat pe nimeni deoarece aceste echipe sunt intre echipele ce vor avea mari emotii la primavara in lupta pentru evitarea retrogradarii.Un capitol aparte insa pentru Andrasesti care a primit o grea lovitura prin disparitia omului care era sufletul acestei echipe.
La ce ne asteptam in retur? la o disputa stransa pentru titlu de campioana in care mai toata lumea o vede campioana pe Fierbinti insa nu trebuie neglijate nici Tandarei sau Reviga sau echipa fetesteana cu toate ca ultimii au un program mai greu.La retrogradare si evident locurile de baraj lupta este deschisa si sunt momentan 6 echipe in zona aceea.
Nu ne ramane decat sa asteptam sa treaca iarna si sa speram ca vom avea un retur curat jucat pe teren fara influente din alte parti si doar meciuri frumoase jucate in spirit de Fair-Play.
-episodul5-
LIGA4 IALOMITA
Asa cum am promis in aceasta saptamana iata ca ne-am tinut de promisiune si am ajuns la episodul dedicat primului esalon fotbalistic judetean si probabil cel care solicita cel mai mare interes in randul iubitorilor fotbalului judetean.
Dupa cum cunoasteti acest sezon a fost unul care a dat mari batai de cap organizatorilor.Plecat initial ...sa aiba 14 echipe,socoteala de la ajf nu s-a mai potrivit cu cea de pe teren.Sa le luam asadar pe rand la dezbatere:
liga4 in sezonul trecut a avut 14 echipe din care 2 retrogradau si 2 dadeau baraj cu locurile 2 din seriile de la liga5.Evident ca echipa campioana urma sa dea baraj pentru promovarea in liga3.Initial de la liga3 la liga4 nu retrograda nimeni.
Castiga cele doua serii de la liga5 echipele din Andrasesti si Fierbinti care promoveaza.Termina pe ultimele doua locuri Grivita si Colilia care normal trebuiau sa retrogradeze.Platonesti si Sarateni mergeau la baraj fiind clasate la final pe locul secund.
Cocora merge la baraj avand cel mai drastic rezultat inregistrat de o echipa ialomiteana pierzand cu un usturator 0-9 in fata unei echipe noi a Mangaliei.Logic Cocora se poate intoarce la liga4 insa in cele din urma primaria si sustinatorii acestei formatii isi dau seama ca acesta este maximul atins de aceasta formatie si renunta sa mai inscrie echipa la liga4 si o trec la nivelul de la liga6.Ramasi pe drumuri fotbalistii se reorienteaza si se muta majoritatea dintre ei la Reviga.Sa nu uitam sa precizam ca echipa din Cocora a castigat si cupa.
Apare inca o surpriza cand Manasia dispare si ea din peisajul fotbalistic ialomitean iar Colilia retrogradata initial in liga5 este reprimita in liga4 conform regulamentului.
Se joaca si meciurile de baraj unde Sarateni castiga dreptul de a promova in dauna celor din Grivita iar Cazanesti se impune in fata Platonestiului si ramane in liga4.Insa cum Cocara si Manasia au parasit liga4 Ajf hotareste sa le reprimeasca inapoi si pe Platonesti si Grivita.Si uite asa liga4 pentru acest sezon se modifica de la 14 la 16 echipe.
Inca de la inceput erau cotate cu sanse la primele trei locuri echipele din Fierbinti,Tandarei,Reviga si Fetesti.In privinta retrogradarii erau mai multe echipe printre care Colilia,Sarateni,Platonesti si Grivita.
Si incepe campionatul unde se desprinde din start un trio format din Reviga,Tandarei si Viticola.Pe parcurs recupereaza din diferrnta si Fierbinti si uite asa avea sa treaca chiar lider mai ales ca Reviga incepe sa se impiedice,Tandarei nu se descurca la deplasari iar Viticola se impiedica exact acasa cu Lazar si Fierbinti.La capitolul surprize o trecem pe Ghe Doja care a avut evolutii foarte bune cochetand chiar cu podiumul acestei serii.Au deceptionat total in schimb Abatorul si Amara de la care asteptam mai multe rezultate pozitive.Dintre noi promovate nu avem de remarcat pe nimeni deoarece aceste echipe sunt intre echipele ce vor avea mari emotii la primavara in lupta pentru evitarea retrogradarii.Un capitol aparte insa pentru Andrasesti care a primit o grea lovitura prin disparitia omului care era sufletul acestei echipe.
La ce ne asteptam in retur? la o disputa stransa pentru titlu de campioana in care mai toata lumea o vede campioana pe Fierbinti insa nu trebuie neglijate nici Tandarei sau Reviga sau echipa fetesteana cu toate ca ultimii au un program mai greu.La retrogradare si evident locurile de baraj lupta este deschisa si sunt momentan 6 echipe in zona aceea.
Nu ne ramane decat sa asteptam sa treaca iarna si sa speram ca vom avea un retur curat jucat pe teren fara influente din alte parti si doar meciuri frumoase jucate in spirit de Fair-Play.
-
- Clasament general:
1 Unirea Fierbinti 15 12 1 2 48 - 18 13 37
2 C.S Victoria Tandarei 15 10 4 1 41 - 12 13 34
3 Vointa Reviga 15 10 3 2 62 - 20 12 33
4 Viticola Agrofam Fetesti 15 10 2 3 57 - 27 8 32
5 Recolta 2008 Gh. Lazar 15 9 1 5 37 - 25 4 28
6 ACS FC Radulesti 15 9 0 6 40 - 38 6 27
7 Recolta Gh. Doja 15 6 6 3 34 - 28 3 24
8 Victoria Mt. Buzau 15 6 5 4 34 - 27 2 23
9 C.F. Abatorul Slobozia 15... 6 1 8 46 - 40 -2 19
10 AS Cazanesti 15 4 3 8 21 - 59 -9 15
11 C.S. Amara 15 4 1 10 36 - 53 -8 13
12 Viitorul Platonesti 15 4 0 11 36 - 51 -12 12
13 Unirea Sarateni 15 3 3 9 36 - 56 -12 12
14 Unirea Grivita 15 3 3 9 26 - 68 -12 12
15 Spicul Colilia 15 2 4 9 31 - 39 -11 10
16 Andrias Andrasesti 15 2 3 10 24 - 48 -15 9
cele mai multe victorii:12 fierbinti
cele mai putine:2 colilia,andrasesti
cele mai multe infrangeri:11 platonesti
cele mai putine:1 tandarei
cele mai multe egaluri:6 ghe doja
fara egaluri:radulesti,platonesti
statistica pe fiecare etapa raport gazde/oaspeti:
etp1 4 2 2 19-14 total goluri 33
etp2 6 1 1 34-20 34-20 54
etp3 3 2 3 19-20 39
etp4 6 1 1 25-13 38
etp5 4 1 3 13-8 21
etp6 5 0 3 27-14 41
etp7 4 2 2 24-17 41
etp8 3 2 3 12-16 28
etp9 6 2 0 30-10 40
etp10 4 1 3 23-21 44
etp11 6 1 1 24-10 34
etp12 6 1 1 23-16 39
etp13 6 0 2 30-11 41
etp14 1 2 5 19-30 49
etp15 5 2 1 51-16 67
total:120 meciuri 69 victorii gazdele,20 egaluri,31 victorii oaspetii 373 goluri gazdele si 236 oaspetii un total de 609 goluri marcate in tur
cele mai multe victorii gazdele:6 in etapele 2,4,9,11,12,13
cele mai multe oaspetii:5 in etp14
cele mai putine victorii gazdele:1 etp14
fara victorie oaspetii:etp9
cele mai multe egaluri:2 in etp1,3,7,8,9,14,15
fara egaluri:etp6,13
cele mai multe goluri marcate:51 etp15
cele mai putine:12 etp8
goluri multe marcate de oaspeti:30 etp14
goluri putine oaspetii:8 in etp5
fara victorie gazdele:nu este nici o etapa
fara victorie oaspetii:etp9
cel mai mare scor:16-1 reviga-grivita
cel mai mare egal:4-4 ghe doja-reviga
meci cu multe goluri marcate de ambele echipe:9-5 abatorul-andrasesti
meci fara gol:0-0 andrasesti-munt buzau,ghe doja-reviga -
- Clasament acasa:
1.tandarei 7 7 0 0 29-5 21
2.radulesti 7 7 0 0 25-9 21
3.reviga 7 6 1 0 38-6 19
4.fierbinti 8 6 1 1 26-7 19
5.viticola 8 5 1 2 30-15 16
6.ghe lazar 8 5 1 2 25-13 16
7.abatorul 7 5 0 2 29-17 15
8.munt buzau 7 4 1 3 23-15 13
9.ghe doja 7 3 4 0 19-13 13...
10.cazanesti 8 4 1 3 14-21 13
11.platonesti 8 4 0 4 28-21 12
12.amara 7 4 0 3 21-19 12
13.grivita 8 3 3 2 20-21 12
14.sarateni 8 3 2 3 25-24 11
15.andrasesti 8 2 2 4 10-17 8
16.colilia 7 1 3 3 11-13 6
victorii multe:7 tandarei,radulesti
victorii putine:1 colilia
egaluri multe:4 ghe doja
fara egaluri:platonesti,abatorul,tandarei,amara,radulesti
infrangeri multe:4 platonesti,andrasesti
fara infrangeri:ghe doja,tandarei,reviga,radulesti
fara victorie:nu sunt
fara puncte:nu sunt
goluri multe marcate:38 reviga
goluri putine:10 andrasesti
goluri multe primite:24 sarateni
goluri putine:5 tandarei
scor mare acasa:16-1 reviga-grivita
egal cu multe goluri:4-4 ghe doja-colilia
fara goluri acasa:0-0 andrasesti-munt buzau,ghe doja-reviga
scor mare primit acasa:0-10 cazanesti-reviga -
- Clasament deplasare:
1.fierbinti 7 6 0 1 22-11 18
2.viticola 7 5 1 1 27-12 16
3.reviga 8 4 2 2 24-14 16
4.tandarei 8 3 4 1 12-7 13
5.ghe lazar 7 4 0 3 12-12 12
6.ghe doja 8 3 2 3 15-15 11
7.munt buz 8 2 4 2 11-12 10
8.radulesti 8 2 0 6 15-29 6
9.colilia 8 1 1 6 20-26 4...
10.abatorul 8 1 1 6 17-23 4
11.cazanesti 7 0 2 5 7-38 2
12.andrasesti 7 0 1 6 14-31 1
13.amara 8 0 1 7 15-34 1
14.sarateni 7 0 1 6 11-32 1
15.platonesti 7 0 0 7 8-30 0
16.grivita 7 0 0 7 6-47 0
cele mai multe victorii-fierbinti 6
fara victorii:platonesti,andrasesti,cazanesti,grivita,sarateni,amara
cele mai multe egaluri:4 munt buzau,tandarei
fara egaluri:platonesti,grivita,fierbinti,radulesti,ghe lazar
cele mai multe infrangeri:7 platonesti,grivita,amara
cele mai putine infrangeri:1 tandarei,fierbinti,viticola
fara victorii afara:platonesti,andrasesti,cazanesti,grivita,sarateni,amara
fara puncte afara:platonesti,grivita
goluri multe marcate:27 viticola
goluri putine marcate:6 grivita
goluri multe primite:47 grivita
goluri putine primite:7 tandarei
scor mare in deplasare:0-10 reviga la cazanesti
egal cu multe goluri:4-4 colilia la ghe doja
meci fara gol:0-0 munt buzau la andrasesti si reviga la ghe doja
scor mare incasat afara:16-1 grivita la reviga
- Clasament deplasare:
- Clasament acasa:
- Clasament general:
- RETROSPECTIVA 2013
-episodul4-
LIGA5 SERIA1
Continuam retrospectiva noastra si ne abatem acum asupra ligii a 5-a mai exact seria1 in care sunt incluse echipele din jumatatea de est a judetului.In aceasta serie a fost promovata doar echipa din capitala de judet Stiinta MB Slobozia in timp ce castigatoarea seriei din liga6 Rapid Fetesti nu a mai dorit sa se inscrie la aceasta categorie.Nu a retrogr...adat din liga4 nici o echipa si astfel aceasta serie a aliniat la start un numar de 16echipe.Plecau din start ca favorite la promovare echipele din Traian,Ciulnita,Orezu,Mih Kogalniceanu si Saveni.Printre echipele care puteau produce surprize se numarau Scanteia,Stiinta,Giurgeni,Albesti sau Brancoveni.La retrogradare erau cotate ca fiind echipele ce se vor duela cele din Movila,Perieti,Gura Ialomitei,Valea Ciorii,Stelnica.
Si calculele hartiei aveau sa fie date peste cap deoarece aveau sa apara surprize placute dar si neplacute.Mihail Kogalniceanu incepe in forta aceasta serie la fel cum avea sa o faca si Scanteia si sa se dueleze pentru locul unu mai ales ca vor face cel mai captivant meci al seriei prin numarul de goluri marcate.Surpriza placuta avea sa fie si Movila care cotata la inceput cu sanse sa se bata la retrogradare,reuseste sa se mentina mai mereu in spatele celor doua fruntase iar meciul pierdut acasa cu liderul a facut ca movilenii sa nu termine pe podium.Tot o surpriza frumoasa o putem numii si ascensiunea din final a Albestiului care se vede pe locul secund.La capitolul deceptii trecem pe Orezu si Ciulnita formatii ce anul trecut au avut rezultate mai bune ba chiar cei din Orezu s-au luptat la promovare.Traian a ramas ca si Saveni echipe ce vor arbitra lupta pentru podium in timp ce Perieti este lanterna rosie si are nevoie de un retur cu multe victorii daca doreste sa nu ajunga in toamna la liga6 si sincer ar fi mare pacat mai ales ca acolo se afla o baza sportiva demna chiar si de liga3.
Ce ne asteptam de la retur? Sa vedem cine va ocupa in final locul secund mai ales ca la prima vedere lupta pentru primul loc pare incheiata si M.Kogalniceanu nu poate rata promovarea decat daca isi va pune singura piedica.Ramane de vazut si duelul din coada clasamentului acolo unde momentan Perieti si Valea Ciorii vor avea mult de tras pentru a recupera distanta fata de pluton. -
- CLASAMENT ACASA
1.stelnica 8 7 0 1 29-14 21
2.ograda 8 7 0 1 22-7 21
3.mih.kogalnic 7 6 1 0 31-9 19
4.saveni 8 5 3 0 33-14 18
5.movila 8 6 0 2 25-15 18
6.traian 7 5 2 0 25-10 17
7.stiinta 8 5 2 1 28-15 17
8.albesti 7 5 1 1 25-14 16
9.scanteia 7 5 0 2 29-16 15...
10.brancoveni 8 4 3 1 21-13 15
11.giurgeni 8 4 0 4 19-21 12
12.ciulnita 7 3 2 2 13-11 11
13.orezu 7 3 2 2 20-19 11
14.gura ialom 7 2 3 2 16-11 9
15.valea ciorii 8 2 1 5 17-23 7
16.perieti 7 1 2 4 13-25 5
a) saveni 33g
b) perieti,ciulnita 13g
c) saveni,brancoveni,gura ialom 3e
d) scanteia,ograda,giurgeni,stelnica,movila 0e
e) ograda,stelnica 7v
f) perieti 1v
g) 8-1 etp2 scanteia-ograda
h) 1-0
i) 5-5 etp7 mih kogal-gura ialom
j)0-0 etp8 gura ialom-orezu
k) 7-6 etp8 scanteia-mih kogalnic
l) perieti 25g primite
m) ograda 7g
n) nu sunt
o) nu sunt
CLASAMENT DEPLASARE
1.mih kogalnic 8 5 2 1 31-17 17
2.albesti 8 5 1 2 16-11 16
3.scanteia 8 4 3 1 17-13 15
4.traian 8 4 0 4 19-17 12
5.movila 7 2 2 3 21-23 8
6.giurgeni 7 2 2 3 16-21 8
7.ciulnita 8 1 3 4 18-25 6
8.orezu 8 1 2 5 9-25 5
9.stiinta 7 1 1 5 15-21 4
10.gura ialom 8 1 1 6 16-25 4
11.brancoveni 7 1 0 6 11-20 3
12.saveni 7 1 0 6 13-23 3
13.perieti 8 0 2 6 13-35 2
14.ograda 7 0 2 5 9-26 2
15.valea ciorii 7 0 1 6 8-26 1
16.stelnica 7 0 0 7 5-38 0
a) mih kogalnic 31g
b) stelnica 5g
c) scanteia,ciulnita 3e
d)saveni,brancoveni,ciulnita,traian 0e
e) albesti,mih kogalnic 5v
f)perieti,ograda,stelnica,valea ciorii 0v
g) 6-1 mih kogalnic la perieti in etp2
h) 1-0 albesti la scanteia in etp12
i) 5-5 gura ialom la mih kogalnic
j) 6-3 stiinta la giurgeni in etp10
k) stelnica 38g primite
l) albesti 11g
m)fara victorie afara:perieti,ograda,stelnica
n)fara nici un punct afara:stelnica
- CLASAMENT ACASA
ETROSPECTIVA TUR 2013/2014
-episodul3-
LIGA5 SERIA2
O serie cat se poate de interesanta in care gaseam echipe cu nume si prezente vechi in prima liga ialomiteana si care acum incearca sa revina in prim planul fotbalului judetean.Inca din returul sezonului trecut echipe precum Fierbinti,Jilavele si Barcanesti isi anuntau intentiile clare de a ataca promovarea in acest sezon.Barcanestiul insa s-a dovedit a fi o nuca tare de spart si a reusit sa aibe un parcurs fara greseala reusind sa termine intrecerea la mijlocul ei fara sa cunoasca infrangerea.Sa notam si evolutia foarte buna a echipei secunde a celor din Axintele care reuseste sa termine in plutonul fruntas si ar putea sa se implice cel putin in lupta pentru primele trei locuri si la final de campionat.Au dezamagit in schimb cei din Ion Roata care termina turul undeva mai aproape de retrogradare decat de locurile din fata.In ceea ce priveste lupta pentru evitarea retrogradarii va fi una destul de interesanta deoarece in coada seriei sunt momentan 4 echipe ce par ca au pioerdut contactul cu plutonul.In schimb echipa din Adancata este si depunctata cu 6 puncte pentru ca au incercat sa fenteze regulamentul si au fost prinsi cu mata in sac de catre cei de la AJF.Alexeni,Maia,Adancata si Brosteni sunt echipele ce se vor duela pentru ramanerea in aceasta serie.Distanta luata de Barcanesti fata de restul urmaritoarelor ne face sa credem ca cele 8 puncte intre locul1 si locul2 este una greu de recuperat avand in vedere si faptul ca liderul este intradevar o echipa solida si cu greu va putea fi invinsa....Asteptam asadar in aceasta primavara sa vedem cine va reusii sa administreze liderului prima infrangere,duelul pentru locul2 si evident lupta pentru supravietuire.
S-au disputat 120 de meciuri din care gazdele au castigat 72 meciuri,am consemnat 17 egaluri si doar 31 victorii de partea oaspetilor.Au fost inscrise un numar de 576 goluri dintre care trecem in dreptul gazdelor 348 si la oaspeti 228.Iata mai jos cum au stat lucrurile la fiecare etapa raport gazde/oaspeti.
etp1 6 1 1 27-18 45goluri
etp2 5 1 2 23-11 34
etp3 5 0 3 15-16 31
etp4 7 1 0 24-6 30
etp5 4 3 1 26-19 45
etp6 4 2 2 27-14 41
etp7 3 1 4 24-15 39
etp8 7 1 0 21-4 25
etp9 5 0 3 26-17 43
etp10 3 1 4 19-18 37
etp11 5 3 0 27-9 36
etp12 4 0 4 16-31 47
etp13 6 1 1 29-15 44
etp14 3 1 4 22-25 47
etp15 5 1 2 22-10 32
a)cele mai multe goluri marcate:47 in etp12 si 14
b)cele mai putine goluri marcate:25 in etp8
c)cele mai multe egaluri:3 in etp 8, si 11
d)cele mai putine egaluri:0 in etap3,9 si 12
e)cele mai multe victorii:7 in etp4 si 8
f)cele mai putine victorii:3 in etp7,10 si 14
g)cel mai mare scor:10-1 barcanesti-alexeni in etp9,maia-axintele in etp14
h)cel mai mic scor 1-0
i)cel mai mare egal:2-2
j)cel mai mic egal:0-0
k)meci cu multe goluri:8-4 moldoveni-brosteni in etp14
CLASAMENT GENERAL TUR:
1 Recolta Barcanesti 15 12 3 0 60 - 15 18 39
2 Fulgerul Fierbinti 15 9 4 2 44 - 18 10 31
3 Viitorul Axintele 15 9 2 4 51 - 21 8 29
4 Infratirea Jilavele 15 9 2 4 51 - 32 8 29
5 Viitorul Moldoveni 15 8 3 4 48 - 28 3 27
6 Recolta Malu Rosu 15 8 1 6 43 - 36 1 25
7 Libertatea Salcioara 15 7 2 6 44 - 39 2 23
8 Juventus Boranesti 15 6 4 5 36 - 36 -2 22
9 AS FC Dridu 15 6 3 6 26 - 30 -3 21
10 Cosereni 15 6 1 8 35 - 39 -2 19
11 Unirea Ion Roata 15 6 1 8 27 - 34 -2 19
12 Avantul Rovine 15 6 1 8 30 - 42 -5 19
13 Gloria Alexeni 15 4 1 10 20 - 51 -11 13
14 Vointa Maia 15 2 2 11 17 - 59 -16 8
15 Secunda Adincata 15 4 1 10 26 - 45 -8 7
16 Staruinta Brosteni 15 1 3 11 18 - 51 -18 6
NOTA:
Echipa Secunda Adincata: -6 puncte (substituire jucator la jocul cu Recolta Barcanesti)
CLASAMENT GOLGHETERI
Radu George(BORANESTI)-22
Dan Ionut- Sorin(SALCIOARA)-19
Anca Gabriel(MOLDOVENI)-17
Mirea Florin(BARCANESTI)-17
Cozianu Marian(BARCANESTI)-15
Nita Ionut- Florin(M.ROSU)-15
CLASAMENT ACASA:
1.malu rosu 8 8 0 0 33-13 24
2.moldoveni 8 7 1 0 39-12 22
3.barcanesti 7 7 0 0 35-8 21
4.jilavele 7 6 1 0 28-6 19
5.axintele 7 5 2 0 23-6 17
6.cosereni 7 5 1 1 24-14 16
7.dridu 8 5 1 2 19-12 16
8.rovine 8 5 1 2 21-16 16
9.salcioara 7 5 0 2 21-14 15
10.fierbinti 7 4 2 1 22-7 14
11.alexeni 8 4 1 3 15-14 13
12.adancata 7 3 1 3 17-14 10
13.boranesti 8 3 1 4 20-24 10
14.ion roata 7 2 1 4 11-16 7
15.maia 8 2 1 5 12-34 7
16.brosteni 8 1 3 4 8-18 6
a)moldoveni 39g
b)brosteni 8g
c.axintele,fierbinti 2e
d)malu rosu,salcioara,barcanesti 0e
e)malu rosu 8v
f)brosteni 1v
g)10-1
h)1-0
i)2-2
j)0-0
k)8-4
l)cele mai multe goluri primite acasa:maia 34g
m)cele mai putine goluri primite acasa:6g jilavele si axintele
n)fara victorie acasa:nu sunt echipe
o)fara nici un punct acasa:nu sunt echipe
CLASAMENT DEPLASARE:
1.barcanesti 8 5 3 0 25-7 18
2.fierbinti 8 5 2 1 22-11 17
3.axintele 8 4 0 4 28-15 12
4.boranesti 7 3 3 1 16-12 12
5.ion roata 8 4 0 4 16-18 12
6.jilavele 8 3 1 4 23-26 10
7.salcioara 8 2 2 4 23-25 8
8.moldoveni 7 1 2 4 9-16 5
9.dridu 7 1 2 4 7-18 5
10.rovine 7 1 0 6 9-26 3
11.adancata 8 1 0 7 9-31 3
12.cosereni 8 1 0 7 11-25 3
13.malu rosu 7 0 1 6 10-23 1
14.maia 7 0 1 6 5-25 1
15.brosteni 7 0 0 7 10-33 0
16.alexeni 7 0 0 7 5-37 0
a)axintele 28g
b)alexeni,maia 5g
c)barcanesti,boranesti 3e
d)alexeni,ion roata,rovine,cosereni,axintele,adancata,brosteni
e)fierbinti,barcanesti 5v
f)alexeni,malu rosu,maia,brosteni 0v
g)10-1
h)1-0
i)2-2
j)0-0
k)5-4
l)alexeni 37
m)barcanesti 7
n)malu rosu,maia
o)alexeni,brosteni
-episodul3-
LIGA5 SERIA2
O serie cat se poate de interesanta in care gaseam echipe cu nume si prezente vechi in prima liga ialomiteana si care acum incearca sa revina in prim planul fotbalului judetean.Inca din returul sezonului trecut echipe precum Fierbinti,Jilavele si Barcanesti isi anuntau intentiile clare de a ataca promovarea in acest sezon.Barcanestiul insa s-a dovedit a fi o nuca tare de spart si a reusit sa aibe un parcurs fara greseala reusind sa termine intrecerea la mijlocul ei fara sa cunoasca infrangerea.Sa notam si evolutia foarte buna a echipei secunde a celor din Axintele care reuseste sa termine in plutonul fruntas si ar putea sa se implice cel putin in lupta pentru primele trei locuri si la final de campionat.Au dezamagit in schimb cei din Ion Roata care termina turul undeva mai aproape de retrogradare decat de locurile din fata.In ceea ce priveste lupta pentru evitarea retrogradarii va fi una destul de interesanta deoarece in coada seriei sunt momentan 4 echipe ce par ca au pioerdut contactul cu plutonul.In schimb echipa din Adancata este si depunctata cu 6 puncte pentru ca au incercat sa fenteze regulamentul si au fost prinsi cu mata in sac de catre cei de la AJF.Alexeni,Maia,Adancata si Brosteni sunt echipele ce se vor duela pentru ramanerea in aceasta serie.Distanta luata de Barcanesti fata de restul urmaritoarelor ne face sa credem ca cele 8 puncte intre locul1 si locul2 este una greu de recuperat avand in vedere si faptul ca liderul este intradevar o echipa solida si cu greu va putea fi invinsa....Asteptam asadar in aceasta primavara sa vedem cine va reusii sa administreze liderului prima infrangere,duelul pentru locul2 si evident lupta pentru supravietuire.
S-au disputat 120 de meciuri din care gazdele au castigat 72 meciuri,am consemnat 17 egaluri si doar 31 victorii de partea oaspetilor.Au fost inscrise un numar de 576 goluri dintre care trecem in dreptul gazdelor 348 si la oaspeti 228.Iata mai jos cum au stat lucrurile la fiecare etapa raport gazde/oaspeti.
etp1 6 1 1 27-18 45goluri
etp2 5 1 2 23-11 34
etp3 5 0 3 15-16 31
etp4 7 1 0 24-6 30
etp5 4 3 1 26-19 45
etp6 4 2 2 27-14 41
etp7 3 1 4 24-15 39
etp8 7 1 0 21-4 25
etp9 5 0 3 26-17 43
etp10 3 1 4 19-18 37
etp11 5 3 0 27-9 36
etp12 4 0 4 16-31 47
etp13 6 1 1 29-15 44
etp14 3 1 4 22-25 47
etp15 5 1 2 22-10 32
a)cele mai multe goluri marcate:47 in etp12 si 14
b)cele mai putine goluri marcate:25 in etp8
c)cele mai multe egaluri:3 in etp 8, si 11
d)cele mai putine egaluri:0 in etap3,9 si 12
e)cele mai multe victorii:7 in etp4 si 8
f)cele mai putine victorii:3 in etp7,10 si 14
g)cel mai mare scor:10-1 barcanesti-alexeni in etp9,maia-axintele in etp14
h)cel mai mic scor 1-0
i)cel mai mare egal:2-2
j)cel mai mic egal:0-0
k)meci cu multe goluri:8-4 moldoveni-brosteni in etp14
CLASAMENT GENERAL TUR:
1 Recolta Barcanesti 15 12 3 0 60 - 15 18 39
2 Fulgerul Fierbinti 15 9 4 2 44 - 18 10 31
3 Viitorul Axintele 15 9 2 4 51 - 21 8 29
4 Infratirea Jilavele 15 9 2 4 51 - 32 8 29
5 Viitorul Moldoveni 15 8 3 4 48 - 28 3 27
6 Recolta Malu Rosu 15 8 1 6 43 - 36 1 25
7 Libertatea Salcioara 15 7 2 6 44 - 39 2 23
8 Juventus Boranesti 15 6 4 5 36 - 36 -2 22
9 AS FC Dridu 15 6 3 6 26 - 30 -3 21
10 Cosereni 15 6 1 8 35 - 39 -2 19
11 Unirea Ion Roata 15 6 1 8 27 - 34 -2 19
12 Avantul Rovine 15 6 1 8 30 - 42 -5 19
13 Gloria Alexeni 15 4 1 10 20 - 51 -11 13
14 Vointa Maia 15 2 2 11 17 - 59 -16 8
15 Secunda Adincata 15 4 1 10 26 - 45 -8 7
16 Staruinta Brosteni 15 1 3 11 18 - 51 -18 6
NOTA:
Echipa Secunda Adincata: -6 puncte (substituire jucator la jocul cu Recolta Barcanesti)
CLASAMENT GOLGHETERI
Radu George(BORANESTI)-22
Dan Ionut- Sorin(SALCIOARA)-19
Anca Gabriel(MOLDOVENI)-17
Mirea Florin(BARCANESTI)-17
Cozianu Marian(BARCANESTI)-15
Nita Ionut- Florin(M.ROSU)-15
CLASAMENT ACASA:
1.malu rosu 8 8 0 0 33-13 24
2.moldoveni 8 7 1 0 39-12 22
3.barcanesti 7 7 0 0 35-8 21
4.jilavele 7 6 1 0 28-6 19
5.axintele 7 5 2 0 23-6 17
6.cosereni 7 5 1 1 24-14 16
7.dridu 8 5 1 2 19-12 16
8.rovine 8 5 1 2 21-16 16
9.salcioara 7 5 0 2 21-14 15
10.fierbinti 7 4 2 1 22-7 14
11.alexeni 8 4 1 3 15-14 13
12.adancata 7 3 1 3 17-14 10
13.boranesti 8 3 1 4 20-24 10
14.ion roata 7 2 1 4 11-16 7
15.maia 8 2 1 5 12-34 7
16.brosteni 8 1 3 4 8-18 6
a)moldoveni 39g
b)brosteni 8g
c.axintele,fierbinti 2e
d)malu rosu,salcioara,barcanesti 0e
e)malu rosu 8v
f)brosteni 1v
g)10-1
h)1-0
i)2-2
j)0-0
k)8-4
l)cele mai multe goluri primite acasa:maia 34g
m)cele mai putine goluri primite acasa:6g jilavele si axintele
n)fara victorie acasa:nu sunt echipe
o)fara nici un punct acasa:nu sunt echipe
CLASAMENT DEPLASARE:
1.barcanesti 8 5 3 0 25-7 18
2.fierbinti 8 5 2 1 22-11 17
3.axintele 8 4 0 4 28-15 12
4.boranesti 7 3 3 1 16-12 12
5.ion roata 8 4 0 4 16-18 12
6.jilavele 8 3 1 4 23-26 10
7.salcioara 8 2 2 4 23-25 8
8.moldoveni 7 1 2 4 9-16 5
9.dridu 7 1 2 4 7-18 5
10.rovine 7 1 0 6 9-26 3
11.adancata 8 1 0 7 9-31 3
12.cosereni 8 1 0 7 11-25 3
13.malu rosu 7 0 1 6 10-23 1
14.maia 7 0 1 6 5-25 1
15.brosteni 7 0 0 7 10-33 0
16.alexeni 7 0 0 7 5-37 0
a)axintele 28g
b)alexeni,maia 5g
c)barcanesti,boranesti 3e
d)alexeni,ion roata,rovine,cosereni,axintele,adancata,brosteni
e)fierbinti,barcanesti 5v
f)alexeni,malu rosu,maia,brosteni 0v
g)10-1
h)1-0
i)2-2
j)0-0
k)5-4
l)alexeni 37
m)barcanesti 7
n)malu rosu,maia
o)alexeni,brosteni
RETROSPECTIVA TUR 2013/2014
-episodul2-
LIGA6 SERIA1
Inca de la inceputul acestui sezon aceasta serie se anunta a fi una foarte interesanta in privinta echipelor ce se vor bate la podium.In comparatie cu sezonul trecut aceasta serie a fost alcatuita in mare parte cam din aceleasi echipe.Nu a fost retrogradata nici o formatie de la liga5 iar 4 echipe au disparut.Satelitul fetestean al Rapidului a castigat la pas aceasta serie sezonul trecut insa nu s-a mai inscris la nici o competitie.Au disparut si cele doua echipe din Paltinis dar si cea din Stejaru.In premiera a fost inclusa in aceasta serie incepand din acest sezon formatia Dinamo Borduselul ce a activat in sezoanele trecute tot la liga6 dar in cealalta serie.
Daca aruncam o scurta privire la componenta acestei serii am fi putut observa de la inceput ca se destingeau cateva echipe care plecau ca favorite cum ar fi:Bordusani,Marculesti,Gimbasani,Omega Milosesti,Bucu sau chiar si echipa din Borduselul.Calculele hartiei nu au inselat aparentele si astfel la final de tur observam cum intre primele patru echipe s-au clasat 4 din cele enumerate anterior.Marculesti si Bordusani au plecat ca din pusca si au cochetat in permanenta cu primele trei locuri.Daca e sa numim si o echipa care a deceptionat in acest tur aceasta ar fi echipa din Iazu care se afla intre echipele din coada clasamentului cu toate ca Bobita si Dan Otil au incercat sa faca spectacol si cu mingea pe terenul de fotbal asa cum fac si pe micul ecran.
Si in aceasta serie cum era de asteptat gazdele si-au taiat cea mai mare felie reusind sa castige de 58 de ori,s-au consemnat doar 14 egaluri in timp ce oaspetii s-au bucurat pentru victorie doar in 19 partide.S-au marcat in acest tur de campionat un numar de 462 goluri.
Va prezentam mai jos si modul cum au decurs ostilitatile la fiecare etapa cu golaverajul intre gazde si oaspeti:
etp1 5 1 1 34-13 total 47 goluri
etp2 4 2 1 21-15 36
etp3 3 1 3 21-16 37
etp4 5 2 0 25-9 34
etp5 2 2 3 13-14 27
etp6 5 0 2 27-15 42
etp7 4 1 2 23-17 40
etp8 7 0 0 28-9 37
etp9 6 1 0 27-8 35
etp10 3 2 2 14-11 25
etp11 6 0 1 30-9 39
etp12 4 1 2 19-13 32
etp13 4 1 2 18-13 31
cele mai multe victorii obtinute de gazde-7 in etapa8
cele mai putine victorii obtinute de oaspeti-0 in etapele 4,8,9
cele mai multe victorii oaspeti-3 in etapele 3,5
cele mai multe goluri marcate-47 in etapa1
cele mai putine goluri marcate-25 in etapa10
cele mai multe goluri marcate de gazde-34 in etapa1
cele mai multe marcate de oaspeti-17 in etapa7
cele mai putine marcate de gazde-14 in etapa10
cele mai putine marcate de oaspeti-8 in etapa9
cel mai mare scor:10-1Bordusani-Biruinta,10-1Buiesti-Milosesti
cel mai mare scor in deplasare:1-5 Milosesti-Gimbasani
meci egal cu multe goluri:Ciulnita-Vladeni 4-4
meci fara goluri:iazu-ciulnita 0-0 etp5
CLASAMENT GENERAL TUR:
1 Victoria Bordusani 13 11 0 2 57 - 18 12 33
2 Spicul Marculesti 13 9 2 2 51 - 21 11 29
3 Real Gimbasani 13 9 1 3 45 - 26 7 28
4 Dinamo Borduselu 13 8 1 4 42 - 26 7 25
5 Recolta Buesti 13 7 1 5 38 - 31 1 22
6 Omega Milosesti 13 7 1 5 34 - 32 1 22
7 Agronomia Bucu 13 5 4 4 22 - 19 1 16
8 Spartacus Iazu 13 5 1 7 31 - 37 -2 16
9 Baraganul Ciulnita II 13 4 2 7 16 - 32 -4 14
10 Spicul Vladeni 13 3 4 6 28 - 40 -8 13
11 Biruinta Sb. Noua 13 2 4 7 25 - 44 -8 10
12 Vointa Orboesti 13 4 1 8 28 - 39 -8 7
13 Fair-Play Slobozia Noua 13 1 4 8 26 - 40 -14 4
14 Spicul Milosesti 13 2 2 9 19 - 57 -10 2
NOTE:
Echipa Fair-Play Slobozia Noua: -3 puncte (neprezentare la meciul din Cupa Romaniei de la Marculesti)
Echipa Agronomia Bucu: -3 puncte (retragerea echipei de pe teren la Spicul Milosesti)
Meciul Dinamo Borduselu - Spicul Marculesti (Etapa8):
Meciul Omega Milosesti - Vointa Orboesti (Etapa9):
Echipa Vointa Orboesti: -6 puncte (subsituire jucator la meciul "Orboesti- Bucu")
Echipa Spicul Milosesti: -6 puncte (substituire jucator la meciul "Milosesti- Bordusani")
CLASAMENT GOLGHETERI:
Coticiu Costel(BORDUSANI)-21
Ivanovici Razvan- Constantin(MARCULESTI)-20
Stanciu Madalin(BUESTI)-16
Campulungeanu Andi- Ionut(BORDUSELUL)-13
Dumitru Viorel(GIMBASANI)-11
Fetica Rares- Stefan(GIMBASANI)-11
a)bordusani-57g
b)ciulnita 16g
c)bordusani 18g
d)milosesti 57g
e)bordusani 11v
f)fair play slob.noua 1v
g)borduselul,marculesti-2i
h)milosesti 9i
i)bucu,vladeni,biruinta,fair-play 4e
j)bordusani 0e
k)nu sunt
l)nu sunt
CLASAMENT ACASA:
1bordusani 7 7 0 0 38-6 21
2.omega 7 7 0 0 25-8 21
3.buesti 7 6 1 0 32-11 19
4.marculesti 6 6 0 0 34-8 18
5.borduselul 6 6 0 0 31-7 18
6.gimbasani 7 5 2 0 25-18 17
7.iazu 6 4 1 1 17-8 13
8.orboesti 7 4 1 2 19-12 13
9.vladeni 7 3 2 2 20-17 11
10.ciulnita 6 3 1 2 12-14 10
11.bucu 6 2 3 1 10-8 9
12.biruinta 6 2 2 2 12-10 8
13.milosesti 6 2 1 3 7
14.fair play 7 1 2 4 16-22 5
a)bordusani 38g
b)milosesti 9g
c)bordusani 6g
d)fair play 22g
e)bordusani 7v
f)fair play 1v
g)bordusani,borduselul,buiesti,marculesti,omega 0i
h)fair play 4i
i)bucu 3e
j)gimbasani
k)vezi la g)
l)nu sunt
m)nu sunt
CLASAMENT DEPLASARE
1.gimbasani 6 4 1 1 20-8 13
2.bordusani 6 4 0 2 19-12 12
3.marculesti 7 3 2 2 17-13 11
4.bucu 7 3 1 3 12-11 10
5.borduselul 7 2 1 4 11-19 7
6.ciulnita 7 1 1 5 4-18 4
7.buesti 6 1 0 5 16-20 3
8.iazu 7 1 0 6 14-29 3
9.fair play 6 0 2 4 10-18 2
10.vladeni 6 0 2 4 8-23 2
11.biruinta 7 0 2 5 13-34 2
12.omega 6 0 1 5 9-22 1
13.milosesti 7 0 1 6 10-44 1
14.orboesti 6 0 0 6 9-27 0
a)gimbasani 20g
b)ciulnita 4g
c)gimbasani 8g
milosesti 44g
e)gimbasani,bordusani 4v
f)biruinta,milosesti,orboesti,vladeni,omega,fair play 0v
g)gimbasani 1i
h)milosesti,orboesti,iazu 6i
i)biruinta,vladeni,marculesti,fair play 2e
j)bordusani,buesti,orboesti,iazu 0e
k)nu sunt
l)biruinta,milosesti,orboesti,vladeni,omega,fair play
m)nu sunt
n)biruinta,milosesti,orboesti,vladeni,omega,fair play
-episodul2-
LIGA6 SERIA1
Inca de la inceputul acestui sezon aceasta serie se anunta a fi una foarte interesanta in privinta echipelor ce se vor bate la podium.In comparatie cu sezonul trecut aceasta serie a fost alcatuita in mare parte cam din aceleasi echipe.Nu a fost retrogradata nici o formatie de la liga5 iar 4 echipe au disparut.Satelitul fetestean al Rapidului a castigat la pas aceasta serie sezonul trecut insa nu s-a mai inscris la nici o competitie.Au disparut si cele doua echipe din Paltinis dar si cea din Stejaru.In premiera a fost inclusa in aceasta serie incepand din acest sezon formatia Dinamo Borduselul ce a activat in sezoanele trecute tot la liga6 dar in cealalta serie.
Daca aruncam o scurta privire la componenta acestei serii am fi putut observa de la inceput ca se destingeau cateva echipe care plecau ca favorite cum ar fi:Bordusani,Marculesti,Gimbasani,Omega Milosesti,Bucu sau chiar si echipa din Borduselul.Calculele hartiei nu au inselat aparentele si astfel la final de tur observam cum intre primele patru echipe s-au clasat 4 din cele enumerate anterior.Marculesti si Bordusani au plecat ca din pusca si au cochetat in permanenta cu primele trei locuri.Daca e sa numim si o echipa care a deceptionat in acest tur aceasta ar fi echipa din Iazu care se afla intre echipele din coada clasamentului cu toate ca Bobita si Dan Otil au incercat sa faca spectacol si cu mingea pe terenul de fotbal asa cum fac si pe micul ecran.
Si in aceasta serie cum era de asteptat gazdele si-au taiat cea mai mare felie reusind sa castige de 58 de ori,s-au consemnat doar 14 egaluri in timp ce oaspetii s-au bucurat pentru victorie doar in 19 partide.S-au marcat in acest tur de campionat un numar de 462 goluri.
Va prezentam mai jos si modul cum au decurs ostilitatile la fiecare etapa cu golaverajul intre gazde si oaspeti:
etp1 5 1 1 34-13 total 47 goluri
etp2 4 2 1 21-15 36
etp3 3 1 3 21-16 37
etp4 5 2 0 25-9 34
etp5 2 2 3 13-14 27
etp6 5 0 2 27-15 42
etp7 4 1 2 23-17 40
etp8 7 0 0 28-9 37
etp9 6 1 0 27-8 35
etp10 3 2 2 14-11 25
etp11 6 0 1 30-9 39
etp12 4 1 2 19-13 32
etp13 4 1 2 18-13 31
cele mai multe victorii obtinute de gazde-7 in etapa8
cele mai putine victorii obtinute de oaspeti-0 in etapele 4,8,9
cele mai multe victorii oaspeti-3 in etapele 3,5
cele mai multe goluri marcate-47 in etapa1
cele mai putine goluri marcate-25 in etapa10
cele mai multe goluri marcate de gazde-34 in etapa1
cele mai multe marcate de oaspeti-17 in etapa7
cele mai putine marcate de gazde-14 in etapa10
cele mai putine marcate de oaspeti-8 in etapa9
cel mai mare scor:10-1Bordusani-Biruinta,10-1Buiesti-Milosesti
cel mai mare scor in deplasare:1-5 Milosesti-Gimbasani
meci egal cu multe goluri:Ciulnita-Vladeni 4-4
meci fara goluri:iazu-ciulnita 0-0 etp5
CLASAMENT GENERAL TUR:
1 Victoria Bordusani 13 11 0 2 57 - 18 12 33
2 Spicul Marculesti 13 9 2 2 51 - 21 11 29
3 Real Gimbasani 13 9 1 3 45 - 26 7 28
4 Dinamo Borduselu 13 8 1 4 42 - 26 7 25
5 Recolta Buesti 13 7 1 5 38 - 31 1 22
6 Omega Milosesti 13 7 1 5 34 - 32 1 22
7 Agronomia Bucu 13 5 4 4 22 - 19 1 16
8 Spartacus Iazu 13 5 1 7 31 - 37 -2 16
9 Baraganul Ciulnita II 13 4 2 7 16 - 32 -4 14
10 Spicul Vladeni 13 3 4 6 28 - 40 -8 13
11 Biruinta Sb. Noua 13 2 4 7 25 - 44 -8 10
12 Vointa Orboesti 13 4 1 8 28 - 39 -8 7
13 Fair-Play Slobozia Noua 13 1 4 8 26 - 40 -14 4
14 Spicul Milosesti 13 2 2 9 19 - 57 -10 2
NOTE:
Echipa Fair-Play Slobozia Noua: -3 puncte (neprezentare la meciul din Cupa Romaniei de la Marculesti)
Echipa Agronomia Bucu: -3 puncte (retragerea echipei de pe teren la Spicul Milosesti)
Meciul Dinamo Borduselu - Spicul Marculesti (Etapa8):
Meciul Omega Milosesti - Vointa Orboesti (Etapa9):
Echipa Vointa Orboesti: -6 puncte (subsituire jucator la meciul "Orboesti- Bucu")
Echipa Spicul Milosesti: -6 puncte (substituire jucator la meciul "Milosesti- Bordusani")
CLASAMENT GOLGHETERI:
Coticiu Costel(BORDUSANI)-21
Ivanovici Razvan- Constantin(MARCULESTI)-20
Stanciu Madalin(BUESTI)-16
Campulungeanu Andi- Ionut(BORDUSELUL)-13
Dumitru Viorel(GIMBASANI)-11
Fetica Rares- Stefan(GIMBASANI)-11
a)bordusani-57g
b)ciulnita 16g
c)bordusani 18g
d)milosesti 57g
e)bordusani 11v
f)fair play slob.noua 1v
g)borduselul,marculesti-2i
h)milosesti 9i
i)bucu,vladeni,biruinta,fair-play 4e
j)bordusani 0e
k)nu sunt
l)nu sunt
CLASAMENT ACASA:
1bordusani 7 7 0 0 38-6 21
2.omega 7 7 0 0 25-8 21
3.buesti 7 6 1 0 32-11 19
4.marculesti 6 6 0 0 34-8 18
5.borduselul 6 6 0 0 31-7 18
6.gimbasani 7 5 2 0 25-18 17
7.iazu 6 4 1 1 17-8 13
8.orboesti 7 4 1 2 19-12 13
9.vladeni 7 3 2 2 20-17 11
10.ciulnita 6 3 1 2 12-14 10
11.bucu 6 2 3 1 10-8 9
12.biruinta 6 2 2 2 12-10 8
13.milosesti 6 2 1 3 7
14.fair play 7 1 2 4 16-22 5
a)bordusani 38g
b)milosesti 9g
c)bordusani 6g
d)fair play 22g
e)bordusani 7v
f)fair play 1v
g)bordusani,borduselul,buiesti,marculesti,omega 0i
h)fair play 4i
i)bucu 3e
j)gimbasani
k)vezi la g)
l)nu sunt
m)nu sunt
CLASAMENT DEPLASARE
1.gimbasani 6 4 1 1 20-8 13
2.bordusani 6 4 0 2 19-12 12
3.marculesti 7 3 2 2 17-13 11
4.bucu 7 3 1 3 12-11 10
5.borduselul 7 2 1 4 11-19 7
6.ciulnita 7 1 1 5 4-18 4
7.buesti 6 1 0 5 16-20 3
8.iazu 7 1 0 6 14-29 3
9.fair play 6 0 2 4 10-18 2
10.vladeni 6 0 2 4 8-23 2
11.biruinta 7 0 2 5 13-34 2
12.omega 6 0 1 5 9-22 1
13.milosesti 7 0 1 6 10-44 1
14.orboesti 6 0 0 6 9-27 0
a)gimbasani 20g
b)ciulnita 4g
c)gimbasani 8g
milosesti 44g
e)gimbasani,bordusani 4v
f)biruinta,milosesti,orboesti,vladeni,omega,fair play 0v
g)gimbasani 1i
h)milosesti,orboesti,iazu 6i
i)biruinta,vladeni,marculesti,fair play 2e
j)bordusani,buesti,orboesti,iazu 0e
k)nu sunt
l)biruinta,milosesti,orboesti,vladeni,omega,fair play
m)nu sunt
n)biruinta,milosesti,orboesti,vladeni,omega,fair play
RETROSPECTIVA TUR 2013/2014
-episodul1-
LIGA6 SERIA2
Si in acest campionat liga6 a fost formata din doua serii de cate 14 echipe impartite pe criteriul geografic.Seria a doua a fost cea formata din echipele din partea de vest a judetului.Inca de la inceputul acestei editii plecau ca favorite la promovare formatiile din Valea Macrisului,Garbovi,Movilita,Rosiori sau Brosteni.Cu sanse mai mici erau echipele ce au retrogradat din liga5 cum ar fi Rasi sau Sf Gheorghe dar si Grindul sau Cocora puteau emite ceva pretentii.Surprizele acestei editii s-au dovedit insa a fi echipele din Patru Frati sau Barbulesti care au avut rezultate nescontate la inceput.Au dezamagit in schimb Rosiori,Grindul sau Cocora.Cat despre Rasi si Sf Gheorghe retrogradarea din liga5 a lasat urme adanci iar aceste formatii au terminat in coada seriei si vor incerca din primavara sa vina cu alta fata pentru a mai spala din rusinea acelor locuri ocupate in prezent.
O prima parte de campionat destul de interesanta in care gazdele au castigat 53 partide,,au fost consemnate doar 13 egaluri iar oaspetii s-au impus in 25 de meciuri.Iata asadar mai jos si o statistica pe etape a modului cum au decurs jocurile in tur
etapa1 6 0 1 26-8
etapa2 4 2 1 28-8
etapa3 2 1 4 14-19
etapa5 5 0 2 25-13
etapa6 4 3 0 22-12
etapa7 5 0 2 22-17
etapa8 5 0 2 21-12
etapa9 5 1 1 20-14
etapa10 5 1 1 22-9
etapa11 4 1 2 17-16
etapa12 3 1 3 19-15
etapa13 2 2 3 9-14
Asadar s-au marcat in total un numar de 537 goluri.
cele mai multe victorii obtinute de gazde-6 victorii in prima etapa
cele mai multe egaluri au fost in etapa7 -3 meciuri egalitate
cele mai multe victorii obtinute de oaspeti -4 meciuri in etapa3
cele mai multe goluri s-au marcat in etapa7 -39 goluri
cele mai putine goluri s-au marcat in etapa13 doar 23
cele mai multe goluri marcate de gazde-28 in etapa2
cele mai putine goluri marcate de gazde-9 in etapa13
cele mai multe goluri marcate de oaspeti-19 in etapa3
cele mai putine goluri marcate de oaspet-8 in primele doua etape
cel mai mare scor:garbovi-rasi 11-1
cel mai mare scor in deplasare:rasi-patru frati 1-8,garbovi-patru frati 1-8
nici un meci nu s-a terminat cu scorul de 0-0
CLASAMENT GENERAL TUR:
1 Unirea Patru Frati 13 10 0 3 54 - 25 12 30
2 Vointa Barbulesti 13 7 3 3 40 - 23 6 24
3 Athletic Valea Macrisului 13 7 2 4 33 - 23 2 23
4 Steaua Borduselu 13 7 2 4 36 - 28 2 23
5 Brosteni 13 7 2 4 28 - 23 2 23
6 AS FC Movilita 13 7 1 5 44 - 26 1 22
7 Unirea Girbovi 13 7 1 5 41 - 32 4 22
8 Agronomia Balaciu 13 4 3 6 21 - 30 -6 15
9 Infratirea Jilavele II 13 4 3 6 20 - 35 -6 15
10 Avantul Grindu 13 5 2 6 35 - 29 -4 14
11 Vointa Cocora 13 4 1 8 27 - 37 -5 13
12 Victoria Rosiori 13 3 3 7 17 - 30 -6 12
13 Essenza Sf. Gheorghe 13 3 3 7 22 - 41 -6 12
14 Aiva Rasi 13 3 0 10 19 - 55 -9 6
NOTE:
Echipa Aiva Rasi: -3 puncte (neprezentare la AS Brosteni)
Echipa Avantul Grindu: -3 puncte (neprezentare la Movilita)
CLASAMENT GOLGHETERI:
Lache Silviu- Ionut(Grindul)-18
Lemanaru Alexandru- Dorel(Patru Frati)-17
Matei Dona(Movilita)-17
Turtoi Adrian(Garbovi)-16
Lupsa Constantin- Viorel(Cocora)-12
a)cele mai multe goluri-54 patru frati
b).cele mai putine goluri-17 rosiori
c)..cele mai putine goluri primite:barbulesti,v.macrisului,brosteni-23
d).cele mai multe goluri primite-rasi 55
e).cele mai multe victorii-patru frati 10
f)cele mai putine victorii-rosiori,sf gheorghe,rasi-3
g)cele mai putine infrangeri-patru frati,barbulesti-3
h)cele mai multe infrangeri-rasi 10
i)cele mai multe egaluri:barbulesti,balaciu,jilavele,rosiori,sf gheorghe-3
j)fara egaluri-patru frati,rasi
k)echipe neinvinse:nu sunt
l)echipe fara victorie:nu sunt
CLASAMENT ACASA:
1.movilita 7 6 1 0 36-6 19
2.borduselul 7 6 0 1 24-13 18
3.brosteni 7 5 1 1 16-9 16
4.garbovi 6 5 0 1 28-13 15
5.grindul 7 5 0 2 29-16 15
6.jilavele 7 4 2 1 15-8 14
7.v.macrisului 7 4 1 2 17-10 13
8.p.frati 6 4 0 2 20-14 12
9.cocora 6 3 0 3 17-16 9
10.sf gheorghe 6 2 3 1 12-12 9
11.rasi 6 3 0 3 14-17 9
12.rosiori 6 2 2 2 10-9 8
13.balaciu 7 2 2 3 12-17 8
14.barbulesti 6 2 1 3 15-12 7
a)movilita 36
b)rosiori 10
c)movilita 6
d) balaciu,rasi 17
e) borduselul,movilita 6 victorii
f)rosiori,sf gheorghe balaciu,barbulesti -2 egaluri
g)movilita -0 infrangeri
h)cocora,rasi,balaciu,barbulesti -3 infrangeri
i)sf gheorghe 3 egaluri
j)cocora,patru frati,grindul,borduselul,garbovi,rasi
k)movilita
l)nu sunt
m)fara punct acasa-nu sunt
n)fara victorie acasa-nu sunt
CLASAMENT DEPLASARE:
1.patru frati 7 6 0 1 34-11 18
2.barbulesti 7 5 2 0 25-11 17
3.v.macrisului 6 3 1 2 16-13 10
4.brosteni 6 2 1 3 12-14 7
5.balaciu 6 2 1 3 9-13 7
6.garbovi 7 2 1 4 13-19 7
7.borduselul 6 1 2 3 12-15 5
8.rosiori 7 1 1 5 7-21 4
9.cocora 7 1 1 5 10-21 4
10.movilita 6 1 0 5 8-20 3
11.sf gheorghe 7 1 0 6 10-29 3
12.grindul 6 0 2 4 6-13 2
13.jilavele 6 0 1 5 5-27 1
14.rasi 7 0 0 7 5-38 0
a)patru frati 34
b)jilavele,rasi 5
c)barbulesti,patru frati 11
d)rasi 38
e)patru frati 6 victorii
f)jilavele,grivita,rasi 0 victorii
g)barbulesti 0 infrangeri
h)rasi 7 infrangeri
i)grindul,borduselul,barbulesti 2 egaluri
j)movilita,patru frati,sf gheorghe,rasi 0 egaluri
k)barbulesti
l)jilavele,grivita,rasi
m)rasi
n)rasi
-episodul1-
LIGA6 SERIA2
Si in acest campionat liga6 a fost formata din doua serii de cate 14 echipe impartite pe criteriul geografic.Seria a doua a fost cea formata din echipele din partea de vest a judetului.Inca de la inceputul acestei editii plecau ca favorite la promovare formatiile din Valea Macrisului,Garbovi,Movilita,Rosiori sau Brosteni.Cu sanse mai mici erau echipele ce au retrogradat din liga5 cum ar fi Rasi sau Sf Gheorghe dar si Grindul sau Cocora puteau emite ceva pretentii.Surprizele acestei editii s-au dovedit insa a fi echipele din Patru Frati sau Barbulesti care au avut rezultate nescontate la inceput.Au dezamagit in schimb Rosiori,Grindul sau Cocora.Cat despre Rasi si Sf Gheorghe retrogradarea din liga5 a lasat urme adanci iar aceste formatii au terminat in coada seriei si vor incerca din primavara sa vina cu alta fata pentru a mai spala din rusinea acelor locuri ocupate in prezent.
O prima parte de campionat destul de interesanta in care gazdele au castigat 53 partide,,au fost consemnate doar 13 egaluri iar oaspetii s-au impus in 25 de meciuri.Iata asadar mai jos si o statistica pe etape a modului cum au decurs jocurile in tur
etapa1 6 0 1 26-8
etapa2 4 2 1 28-8
etapa3 2 1 4 14-19
etapa5 5 0 2 25-13
etapa6 4 3 0 22-12
etapa7 5 0 2 22-17
etapa8 5 0 2 21-12
etapa9 5 1 1 20-14
etapa10 5 1 1 22-9
etapa11 4 1 2 17-16
etapa12 3 1 3 19-15
etapa13 2 2 3 9-14
Asadar s-au marcat in total un numar de 537 goluri.
cele mai multe victorii obtinute de gazde-6 victorii in prima etapa
cele mai multe egaluri au fost in etapa7 -3 meciuri egalitate
cele mai multe victorii obtinute de oaspeti -4 meciuri in etapa3
cele mai multe goluri s-au marcat in etapa7 -39 goluri
cele mai putine goluri s-au marcat in etapa13 doar 23
cele mai multe goluri marcate de gazde-28 in etapa2
cele mai putine goluri marcate de gazde-9 in etapa13
cele mai multe goluri marcate de oaspeti-19 in etapa3
cele mai putine goluri marcate de oaspet-8 in primele doua etape
cel mai mare scor:garbovi-rasi 11-1
cel mai mare scor in deplasare:rasi-patru frati 1-8,garbovi-patru frati 1-8
nici un meci nu s-a terminat cu scorul de 0-0
CLASAMENT GENERAL TUR:
1 Unirea Patru Frati 13 10 0 3 54 - 25 12 30
2 Vointa Barbulesti 13 7 3 3 40 - 23 6 24
3 Athletic Valea Macrisului 13 7 2 4 33 - 23 2 23
4 Steaua Borduselu 13 7 2 4 36 - 28 2 23
5 Brosteni 13 7 2 4 28 - 23 2 23
6 AS FC Movilita 13 7 1 5 44 - 26 1 22
7 Unirea Girbovi 13 7 1 5 41 - 32 4 22
8 Agronomia Balaciu 13 4 3 6 21 - 30 -6 15
9 Infratirea Jilavele II 13 4 3 6 20 - 35 -6 15
10 Avantul Grindu 13 5 2 6 35 - 29 -4 14
11 Vointa Cocora 13 4 1 8 27 - 37 -5 13
12 Victoria Rosiori 13 3 3 7 17 - 30 -6 12
13 Essenza Sf. Gheorghe 13 3 3 7 22 - 41 -6 12
14 Aiva Rasi 13 3 0 10 19 - 55 -9 6
NOTE:
Echipa Aiva Rasi: -3 puncte (neprezentare la AS Brosteni)
Echipa Avantul Grindu: -3 puncte (neprezentare la Movilita)
CLASAMENT GOLGHETERI:
Lache Silviu- Ionut(Grindul)-18
Lemanaru Alexandru- Dorel(Patru Frati)-17
Matei Dona(Movilita)-17
Turtoi Adrian(Garbovi)-16
Lupsa Constantin- Viorel(Cocora)-12
a)cele mai multe goluri-54 patru frati
b).cele mai putine goluri-17 rosiori
c)..cele mai putine goluri primite:barbulesti,v.macrisului,brosteni-23
d).cele mai multe goluri primite-rasi 55
e).cele mai multe victorii-patru frati 10
f)cele mai putine victorii-rosiori,sf gheorghe,rasi-3
g)cele mai putine infrangeri-patru frati,barbulesti-3
h)cele mai multe infrangeri-rasi 10
i)cele mai multe egaluri:barbulesti,balaciu,jilavele,rosiori,sf gheorghe-3
j)fara egaluri-patru frati,rasi
k)echipe neinvinse:nu sunt
l)echipe fara victorie:nu sunt
CLASAMENT ACASA:
1.movilita 7 6 1 0 36-6 19
2.borduselul 7 6 0 1 24-13 18
3.brosteni 7 5 1 1 16-9 16
4.garbovi 6 5 0 1 28-13 15
5.grindul 7 5 0 2 29-16 15
6.jilavele 7 4 2 1 15-8 14
7.v.macrisului 7 4 1 2 17-10 13
8.p.frati 6 4 0 2 20-14 12
9.cocora 6 3 0 3 17-16 9
10.sf gheorghe 6 2 3 1 12-12 9
11.rasi 6 3 0 3 14-17 9
12.rosiori 6 2 2 2 10-9 8
13.balaciu 7 2 2 3 12-17 8
14.barbulesti 6 2 1 3 15-12 7
a)movilita 36
b)rosiori 10
c)movilita 6
d) balaciu,rasi 17
e) borduselul,movilita 6 victorii
f)rosiori,sf gheorghe balaciu,barbulesti -2 egaluri
g)movilita -0 infrangeri
h)cocora,rasi,balaciu,barbulesti -3 infrangeri
i)sf gheorghe 3 egaluri
j)cocora,patru frati,grindul,borduselul,garbovi,rasi
k)movilita
l)nu sunt
m)fara punct acasa-nu sunt
n)fara victorie acasa-nu sunt
CLASAMENT DEPLASARE:
1.patru frati 7 6 0 1 34-11 18
2.barbulesti 7 5 2 0 25-11 17
3.v.macrisului 6 3 1 2 16-13 10
4.brosteni 6 2 1 3 12-14 7
5.balaciu 6 2 1 3 9-13 7
6.garbovi 7 2 1 4 13-19 7
7.borduselul 6 1 2 3 12-15 5
8.rosiori 7 1 1 5 7-21 4
9.cocora 7 1 1 5 10-21 4
10.movilita 6 1 0 5 8-20 3
11.sf gheorghe 7 1 0 6 10-29 3
12.grindul 6 0 2 4 6-13 2
13.jilavele 6 0 1 5 5-27 1
14.rasi 7 0 0 7 5-38 0
a)patru frati 34
b)jilavele,rasi 5
c)barbulesti,patru frati 11
d)rasi 38
e)patru frati 6 victorii
f)jilavele,grivita,rasi 0 victorii
g)barbulesti 0 infrangeri
h)rasi 7 infrangeri
i)grindul,borduselul,barbulesti 2 egaluri
j)movilita,patru frati,sf gheorghe,rasi 0 egaluri
k)barbulesti
l)jilavele,grivita,rasi
m)rasi
n)rasi
GALA FOTBALULUI IALOMITEAN
Ca în fiecare decembrie, şi anul acesta Asociaţia Judeţeană de Fotbal a organizat Gala Fotbalului Ialomiţean, în cadrul căreia au fost premiaţi cei mai buni fotbalişti, antrenori, arbitri şi conducători de cluburi şi asociaţii sportive din judeţ în sezonul 2012-2013.
Să punctăm, ca de fiare dată, contextul în care a avut loc evenimentul de sâmbătă organizat la Casa Fotbalului din Slobozia.
La nivelul echipei naţionale s-a ratat calificarea la mondialul brazilian, după ce am pierdut barajul împotriva Greciei.
La nivel de primă ligă toate reprezentantele României în cupele europene au fost eliminate, singurele performanţe, să le spunem totuşi aşa, fiind accederea Stelei şi a Pandurilor Tg. Jiu în grupe.
Ce s-a întâmplat, în acest timp, în Ialomiţa.
A fost anul Unirii Slobozia în Liga 2, acolo unde echipa a avut o comportare meritorie, terminând campionatul la mijlocul clasamentului. Mai mult, în turul şi după câteva etape din returul actualei ediţii de campionat Unirea se află pe un onorant loc doi, care asigură în proporţie de aproape sută la sută prezenţa echipei în play-off şi, în consecinţă, prezenţa în Liga 2 şi în sezonul 2014-2015.
A fost şi anul Viitorului Axintele, care a câştigat pe teren dreptul de a juca în Liga 2, drept pe care însă l-a pierdut în culisele FRF. Este adevărat, echipa nu mai merge ca în campionatul trecut, dar se află în prima parte a clasamentului, cu şanse mari de a juca şi ea în play-off.
N-a fost însă anul Rapidului Feteşti, care a gâfâit pe final de campionat în ediţia trecută şi acum este la un pas de desfinţare.
Tot la nerealizări să notăm eşecul usturător al Voinţei Cocora în faţa Callatis-ului Mangalia în barajul pentru promovare în Liga 3, urmat imediat de retragerea echipei din Liga 4 şi înscrierea ei în Liga 6.
Dar, să revenim la evenimentul de sâmbătă, Gala Fotbalului Ialomiţean şi să publicăm premiaţii sezonului 2012 - 2013, după care vom face o radiografie a fotbalului judeţean şi după turul ediţiei 2013 - 2014.
Trei echipe cu peste o sută de goluri marcate
Pentru început au fost premiate echipele care au înscris cele mai multe goluri în Liga 4, cele două serii ale Ligii 5 şi cele două serii ale Ligii 6. De remarcat că nu mai puţin de trei echipe au înscris peste o sută de goluri, performeră fiind Rapid Feteşti din Liga 6 seria I, cu 152 de goluri înscrise.
Aşadar:
Liga 4: Voinţa Cocora - 93 de goluri înscrise.
Liga 5 Seria I: Viitorul Platoneşti - 109 goluri înscrise.
Liga 5 Seria II: Unirea Fierbinţi - 128 goluri înscrise.
Liga 6 Seria I: Rapid Feteşti - 152 de goluri înscrise.
Liga 6 Seria II: Unirea Gârbovi - 92 goluri înscrise.
Victoria Ţăndărei, apărare… beton
A venit rândul echipelor cu cele mai bune apărări, capitol la care cel mai bine a stat Victoria Ţăndărei.
Liga 4: Victoria Ţăndărei - 28 de goluri primite.
Liga 5 Seria I: Andrias Andrăşeşti - 38 goluri primite.
Liga 5 Seria II: Viitorul Axintele - 32 goluri primite.
Liga 6 Seria I: Rapid Feteşti - 32 goluri primite.
Liga 6 Seria II: Gloria Alexeni - 42 goluri primite.
Radu George (Juventus Borăneşti) şi Andrei Cimpoieru (Andrias Andrăşeşti), golgheteri veritabili
Spectacol fără gol în fotbal nu se prea poate, aşa că au fost premiaţi golgheterii ediţiei trecute, dintre ei detaşându-se cu 50 de goluri George Radu de la Juventus Borăneşti (şi-a păstrat pofta de gol şi în actuala ediţie) şi cu 40 de goluri Andrei Cimpoieru de la Andrias Andrăşeşti (doar şase goluri marcate în actuala ediţie de campionat).
Liga 4: Herea Lucian (Voinţa Cocora) - 34 goluri marcate.
Liga 5 Seria I: Cimpoieru Andrei (Andrias Andrăşeşti ) - 40 goluri marcate.
Liga 5 Seria II: Radu George (Juventus Borăneşti) - 50 goluri marcate.
Liga 6 Seria I: Ivanovici Răzvan (Spicul Mărculeşti) - 25 goluri marcate.
Liga 6 Seria II: Oprea Ionuţ (Athletic Valea Măcrişului) şi Vasile Georgian (Voinţa Bărbuleşti) - 25 goluri marcate.
Iulian Zamfirescu (Dinamo Borduşelu), cel mai bun fundaş
Anul acesta s-au bucurat de aprecieri şi fundaşii, nu numai cei care înscriu goluri. “Cel mai bun fundaş în campionatul judeţean” a fost desemnat Iulian Zamfirescu, jucător al echipei Dinamo Borduşelu
Voinţele din Bărbuleşti şi Cocora, cele mai disciplinate
Firesc, au fost premiate şi echipele preocupate mai mult să joace fotbal şi mai puţin de scandaluri în teren, care se lasă cu cartonaşe galbene.
Liga 4: Recolta Gheorghe Lazăr şi Unirea Griviţa - 46 cartonaşe galbene.
Liga 5 Seria I: Rapid Perieţi - 36 cartonaşe galbene.
Liga 5 Seria II: Secunda Adâncata - 33 cartonaşe galbene.
Liga 6 Seria I: Bărăganul Ciulniţa - 12 cartonaşe galbene.
Liga 6 Seria II: Voinţa Cocora şi Voinţa Bărbuleşti: 10 cartonaşe galbene.
Şase noi baze sportive moderne
Cu bani accesaţi prin programe guvernamentale sau din fonduri proprii a continuat modernizarea bazelor sportive în judeţ. În această gală au primit diplome pentru „Cea mai frumoasă bază sportivă” asociaţiile sportive şi primăriile din Reviga, Perieţi, Ciulniţa, Bărcăneşti, Bucu şi Scânteia.
Valentin Modrea, cel mai bun arbitru, Liviu Burlacu, cel mai bun asistent
„Cel mai bun arbitru” la centru a fost desemnat Valentin Modrea, el fiind urmat de Zaharia Andrei şi Gheorghe Marian. Diploma pentru titlul de „Cel mai bun arbitru asistent” a fost înmânată lui Liviu Burlacu. El a fost urmat de Ionuţ Dimache şi Ionuţ Munteanu.
Andreea Cristina Bunea, cel mai tânăr manager de asociaţie
Printre atâţia bărbaţi, în ultima vreme în lumea fotbalului ialomiţean se implică şi femeile. Bunăoară, Andreea Cristina Bunea (Abatorul Slobozia) a fost desemnată „Cel mai tânăr manager” al unei asociaţii sportive.
Adrian Mihalcea, antrenorul anului
Chiar dacă nu evoluează în campionatele judeţene, Unirea Slobozia a avut şi ea premiaţi în Gala Fotbalului Ialomiţean. Pentru un tur de excepţie, la finalul căruia a adus echipa pe locul doi în Liga 2, cu şanse de aproape sută la sută ca în primăvară să joace în play off şi, în consecinţă, în sezonul viitor tot în eşalonul doi al fotbalului românesc, Adrian Mihalcea a fost desemnat de Asociaţia Judeţeană de Fotbal “Antrenorul anului”.
-SURSA:ZIARULIALOMITA.RO-
Ca în fiecare decembrie, şi anul acesta Asociaţia Judeţeană de Fotbal a organizat Gala Fotbalului Ialomiţean, în cadrul căreia au fost premiaţi cei mai buni fotbalişti, antrenori, arbitri şi conducători de cluburi şi asociaţii sportive din judeţ în sezonul 2012-2013.
Să punctăm, ca de fiare dată, contextul în care a avut loc evenimentul de sâmbătă organizat la Casa Fotbalului din Slobozia.
La nivelul echipei naţionale s-a ratat calificarea la mondialul brazilian, după ce am pierdut barajul împotriva Greciei.
La nivel de primă ligă toate reprezentantele României în cupele europene au fost eliminate, singurele performanţe, să le spunem totuşi aşa, fiind accederea Stelei şi a Pandurilor Tg. Jiu în grupe.
Ce s-a întâmplat, în acest timp, în Ialomiţa.
A fost anul Unirii Slobozia în Liga 2, acolo unde echipa a avut o comportare meritorie, terminând campionatul la mijlocul clasamentului. Mai mult, în turul şi după câteva etape din returul actualei ediţii de campionat Unirea se află pe un onorant loc doi, care asigură în proporţie de aproape sută la sută prezenţa echipei în play-off şi, în consecinţă, prezenţa în Liga 2 şi în sezonul 2014-2015.
A fost şi anul Viitorului Axintele, care a câştigat pe teren dreptul de a juca în Liga 2, drept pe care însă l-a pierdut în culisele FRF. Este adevărat, echipa nu mai merge ca în campionatul trecut, dar se află în prima parte a clasamentului, cu şanse mari de a juca şi ea în play-off.
N-a fost însă anul Rapidului Feteşti, care a gâfâit pe final de campionat în ediţia trecută şi acum este la un pas de desfinţare.
Tot la nerealizări să notăm eşecul usturător al Voinţei Cocora în faţa Callatis-ului Mangalia în barajul pentru promovare în Liga 3, urmat imediat de retragerea echipei din Liga 4 şi înscrierea ei în Liga 6.
Dar, să revenim la evenimentul de sâmbătă, Gala Fotbalului Ialomiţean şi să publicăm premiaţii sezonului 2012 - 2013, după care vom face o radiografie a fotbalului judeţean şi după turul ediţiei 2013 - 2014.
Trei echipe cu peste o sută de goluri marcate
Pentru început au fost premiate echipele care au înscris cele mai multe goluri în Liga 4, cele două serii ale Ligii 5 şi cele două serii ale Ligii 6. De remarcat că nu mai puţin de trei echipe au înscris peste o sută de goluri, performeră fiind Rapid Feteşti din Liga 6 seria I, cu 152 de goluri înscrise.
Aşadar:
Liga 4: Voinţa Cocora - 93 de goluri înscrise.
Liga 5 Seria I: Viitorul Platoneşti - 109 goluri înscrise.
Liga 5 Seria II: Unirea Fierbinţi - 128 goluri înscrise.
Liga 6 Seria I: Rapid Feteşti - 152 de goluri înscrise.
Liga 6 Seria II: Unirea Gârbovi - 92 goluri înscrise.
Victoria Ţăndărei, apărare… beton
A venit rândul echipelor cu cele mai bune apărări, capitol la care cel mai bine a stat Victoria Ţăndărei.
Liga 4: Victoria Ţăndărei - 28 de goluri primite.
Liga 5 Seria I: Andrias Andrăşeşti - 38 goluri primite.
Liga 5 Seria II: Viitorul Axintele - 32 goluri primite.
Liga 6 Seria I: Rapid Feteşti - 32 goluri primite.
Liga 6 Seria II: Gloria Alexeni - 42 goluri primite.
Radu George (Juventus Borăneşti) şi Andrei Cimpoieru (Andrias Andrăşeşti), golgheteri veritabili
Spectacol fără gol în fotbal nu se prea poate, aşa că au fost premiaţi golgheterii ediţiei trecute, dintre ei detaşându-se cu 50 de goluri George Radu de la Juventus Borăneşti (şi-a păstrat pofta de gol şi în actuala ediţie) şi cu 40 de goluri Andrei Cimpoieru de la Andrias Andrăşeşti (doar şase goluri marcate în actuala ediţie de campionat).
Liga 4: Herea Lucian (Voinţa Cocora) - 34 goluri marcate.
Liga 5 Seria I: Cimpoieru Andrei (Andrias Andrăşeşti ) - 40 goluri marcate.
Liga 5 Seria II: Radu George (Juventus Borăneşti) - 50 goluri marcate.
Liga 6 Seria I: Ivanovici Răzvan (Spicul Mărculeşti) - 25 goluri marcate.
Liga 6 Seria II: Oprea Ionuţ (Athletic Valea Măcrişului) şi Vasile Georgian (Voinţa Bărbuleşti) - 25 goluri marcate.
Iulian Zamfirescu (Dinamo Borduşelu), cel mai bun fundaş
Anul acesta s-au bucurat de aprecieri şi fundaşii, nu numai cei care înscriu goluri. “Cel mai bun fundaş în campionatul judeţean” a fost desemnat Iulian Zamfirescu, jucător al echipei Dinamo Borduşelu
Voinţele din Bărbuleşti şi Cocora, cele mai disciplinate
Firesc, au fost premiate şi echipele preocupate mai mult să joace fotbal şi mai puţin de scandaluri în teren, care se lasă cu cartonaşe galbene.
Liga 4: Recolta Gheorghe Lazăr şi Unirea Griviţa - 46 cartonaşe galbene.
Liga 5 Seria I: Rapid Perieţi - 36 cartonaşe galbene.
Liga 5 Seria II: Secunda Adâncata - 33 cartonaşe galbene.
Liga 6 Seria I: Bărăganul Ciulniţa - 12 cartonaşe galbene.
Liga 6 Seria II: Voinţa Cocora şi Voinţa Bărbuleşti: 10 cartonaşe galbene.
Şase noi baze sportive moderne
Cu bani accesaţi prin programe guvernamentale sau din fonduri proprii a continuat modernizarea bazelor sportive în judeţ. În această gală au primit diplome pentru „Cea mai frumoasă bază sportivă” asociaţiile sportive şi primăriile din Reviga, Perieţi, Ciulniţa, Bărcăneşti, Bucu şi Scânteia.
Valentin Modrea, cel mai bun arbitru, Liviu Burlacu, cel mai bun asistent
„Cel mai bun arbitru” la centru a fost desemnat Valentin Modrea, el fiind urmat de Zaharia Andrei şi Gheorghe Marian. Diploma pentru titlul de „Cel mai bun arbitru asistent” a fost înmânată lui Liviu Burlacu. El a fost urmat de Ionuţ Dimache şi Ionuţ Munteanu.
Andreea Cristina Bunea, cel mai tânăr manager de asociaţie
Printre atâţia bărbaţi, în ultima vreme în lumea fotbalului ialomiţean se implică şi femeile. Bunăoară, Andreea Cristina Bunea (Abatorul Slobozia) a fost desemnată „Cel mai tânăr manager” al unei asociaţii sportive.
Adrian Mihalcea, antrenorul anului
Chiar dacă nu evoluează în campionatele judeţene, Unirea Slobozia a avut şi ea premiaţi în Gala Fotbalului Ialomiţean. Pentru un tur de excepţie, la finalul căruia a adus echipa pe locul doi în Liga 2, cu şanse de aproape sută la sută ca în primăvară să joace în play off şi, în consecinţă, în sezonul viitor tot în eşalonul doi al fotbalului românesc, Adrian Mihalcea a fost desemnat de Asociaţia Judeţeană de Fotbal “Antrenorul anului”.
-SURSA:ZIARULIALOMITA.RO-
FOTBALUL IALOMITEAN LA FINAL DE 2013
Fotbal, campionatul judeţean, radiografie tur 2013-2014
Am făcut o scurtă radiografie şi a turului ediţiei actuale în cele trei ligi ale fotbalului ialomiţean. Rămâne de văzut ce se va mai schimba până la vară, când vom şti, în mare, care vor fi laureaţii ediţiei viitoare a Galei Fotbalului Ialomiţean.
-Cele mai productive atacuri: Voinţa Reviga, Unirea M. Kogălniceanu, Recolta Bărcăneşti, Victoria Borduşani şi Unirea Patru Fraţi
-Cele mai productive atacuri din fotbalul judeţean s-au dovedit a fi, cu 62 de goluri, Voinţa Reviga în Liga 4 (urmată în serie de Viticola Feteşti cu 57 de goluri şi Unirea Fierbinţi cu 48 de goluri) şi Unirea Mihail Kogălniceanu în Liga 5 Seria I (urmată în serie de Voinţa Brătianu Scânteia, FC Movila şi Recolta Săveni, toate cu 46 de puncte). Urmează apoi, cu 60 de goluri Recolta Bărcăneşti în Liga 5 Seria II (urmată în serie de Viitorul Axintele şi Înfrăţirea Jilavele, ambele cu 51 de goluri), Victoria Borduşani cu 57 de goluri în Liga 6 Seria I (urmată în serie de Spicul Mărculeşti cu 51 de goluri şi Real Gimbăşani cu 45 de goluri) şi Unirea Patru Fraţi cu 54 de goluri în Liga 6 Seria II (urmată în serie de FC Moviliţa cu 44 de goluri şi Unirea Gârbovi cu 41 de goluri).
-Cele mai bune apărări: Victoria Ţăndărei, Recolta Bărcăneşti, Victoria Borduşani, Valea Măcrişului, Broşteni, Bărbuleşti şi Albeşti
-Cu doar 12 goluri primite apărarea Victoriei Ţăndărei în Liga 4 s-a dovedit cea mai bună în fotbalul judeţean (este urmată în serie de Unirea Fierbinţi cu 18 goluri primite şi Voinţa Reviga cu 20 de goluri primite). Urmează apoi Recolta Bărcăneşti cu 15 goluri primite în Liga 5 Seria II (urmată în serie de Fulgerul Fierbinţi cu 18 goluri primite şi Viitorul Axintele cu 21 goluri primite), Victoria Borduşani cu 18 golui primite în Liga 6 Seria I (urmată în serie de Agronomia Bucu cu 19 goluri primite şi Spicul Mărculeşti cu 21 goluri primite), Voinţa Bărbuleşti, Athletic Valea Măcrişului şi Broşteni (toate trei cu 23 de goluri primite în Liga 6 Seria II) şi Albeşti cu 25 goluri primite în Liga 5 Seria I (urmată în serie de Unirea Mihail Kogălniceanu cu 26 de goluri primite şi FC Traian cu 27 goluri primite).
-Golgheteri: Victoraş Ion, George Radu, Costel Coticiu, Silviu Lache şi Samuel Predescu
-Cu 24 de goluri înscrise în Liga 4 Victoraş Ion este golgheterul fotbalului judeţean. El este urmat în serie de Marius Petrache de la Unirea Sărăţeni cu 19 goluri înscrise şi Alexandru Pascale de la Voinţa Reviga cu 15 goluri înscrise.
-În Liga 5 Seria I golgheter este, cu 16 goluri înscrise, Samuel Predescu de la Unirea Mihail Kogălniceanu. El este urmat de Ştefan Chifor, tot de la Unirea M. Kogălniceanu, cu 15 goluri înscrise şi de Andrei Axeniuc de la Voinţa Brâncoveni şi Marian Lăutaru de la FC Movila, ambii cu 13 goluri înscrise.
-În Liga 5 Seria II, cu 22 de goluri înscrise golgheter este Radu George de la Juventus Borăneşti. El este urmat de Sorin Dan de la Libertatea Sălcioara cu 19 goluri înscrise şi de Gabriel Anca de la Viitorul Moldoveni şi Florin Mirea de la Juventus Borăneşti, ambii cu 17 goluri înscrise.
- În Liga 6 Seria I, cu 21 goluri înscrise golgheter este Costel Coticiu de la Victoria Borduşni. El este urmat de Răzvan Ivanovici de la Spicul Mărculeşti cu 20 de goluri înscrise şi de Mădălin Stoian de la Recolta Buieşti cu 16 goluri înscrise.
- În Liga 6 Seria II, cu 18 goluri înscrise golgheter este Silviu Ionuţ Lache de la Avântul Grindu. El este urmat de Alexandru Lemnaru de la Unirea Patru Fraţi şi Dona Matei de la FC Moviliţa, ambii cu 17 goluri înscrise.
Recolta Bărcăneşti, singura echipă neînvinsă
• Singura echipă neînvinsă în ligile judeţene este Recolta Bărcăneşti, care are la activ 12 victorii şi trei egaluri în Liga 5 Seria II. Aproape de această performanţă s-au mai aflat Victoria Ţăndărei cu o singură înfrângere în Liga 4 şi Unirea Mihail Kogălniceanu, cu o singură înfrângere în Liga 5 Seria I.
• Cele mai multe egaluri s-au consemnat în dreptul echipelor Recolta Gheorghe Doja (şase egaluri în Liga 4) şi Bărăganul Ciulniţa (cinci egaluri în Liga 5 Seria I).
Contraperformanţe
* La sfârşitul turului nu se află nici o echipă care să nu fi gustat, măcar o dată, din cupa victoriei. Cu câte o singură victorie Rapid Perieţi în Liga 5 Seria I, Stăruinţa Broşteni în Liga 5 seria II şi Fair Play Slobozia Nouă în Liga 6 Seria I au fost însă foarte aproape de această contraperformanţă.
* Tot la acest capitol, al contraperformanţelor, cele mai multe goluri încasate s-au consemnat în dreptul echipelor Unirea Griviţa (68 goluri primite în Liga 4), Rapid Perieţi (60 de goluri primite în Liga 5, Seria I), Voinţa Maia (59 de goluri primite în Liga 5 Seria II), Spicul Miloşeşti (57 de goluri primite în Liga 6 Seria I) şi Aiva Raşi (55 de goluri primite în Liga 6 Seria II).
* În fine, cele mai slabe atacuri, doar cu câte 17 goluri înscrise, le au Voinţa Maia din Liga 5 Seria II şi Victoria Roşiori din Liga 6 Seria II.
-SURSA:ZIARULIALOMITA.RO-
Fotbal, campionatul judeţean, radiografie tur 2013-2014
Am făcut o scurtă radiografie şi a turului ediţiei actuale în cele trei ligi ale fotbalului ialomiţean. Rămâne de văzut ce se va mai schimba până la vară, când vom şti, în mare, care vor fi laureaţii ediţiei viitoare a Galei Fotbalului Ialomiţean.
-Cele mai productive atacuri: Voinţa Reviga, Unirea M. Kogălniceanu, Recolta Bărcăneşti, Victoria Borduşani şi Unirea Patru Fraţi
-Cele mai productive atacuri din fotbalul judeţean s-au dovedit a fi, cu 62 de goluri, Voinţa Reviga în Liga 4 (urmată în serie de Viticola Feteşti cu 57 de goluri şi Unirea Fierbinţi cu 48 de goluri) şi Unirea Mihail Kogălniceanu în Liga 5 Seria I (urmată în serie de Voinţa Brătianu Scânteia, FC Movila şi Recolta Săveni, toate cu 46 de puncte). Urmează apoi, cu 60 de goluri Recolta Bărcăneşti în Liga 5 Seria II (urmată în serie de Viitorul Axintele şi Înfrăţirea Jilavele, ambele cu 51 de goluri), Victoria Borduşani cu 57 de goluri în Liga 6 Seria I (urmată în serie de Spicul Mărculeşti cu 51 de goluri şi Real Gimbăşani cu 45 de goluri) şi Unirea Patru Fraţi cu 54 de goluri în Liga 6 Seria II (urmată în serie de FC Moviliţa cu 44 de goluri şi Unirea Gârbovi cu 41 de goluri).
-Cele mai bune apărări: Victoria Ţăndărei, Recolta Bărcăneşti, Victoria Borduşani, Valea Măcrişului, Broşteni, Bărbuleşti şi Albeşti
-Cu doar 12 goluri primite apărarea Victoriei Ţăndărei în Liga 4 s-a dovedit cea mai bună în fotbalul judeţean (este urmată în serie de Unirea Fierbinţi cu 18 goluri primite şi Voinţa Reviga cu 20 de goluri primite). Urmează apoi Recolta Bărcăneşti cu 15 goluri primite în Liga 5 Seria II (urmată în serie de Fulgerul Fierbinţi cu 18 goluri primite şi Viitorul Axintele cu 21 goluri primite), Victoria Borduşani cu 18 golui primite în Liga 6 Seria I (urmată în serie de Agronomia Bucu cu 19 goluri primite şi Spicul Mărculeşti cu 21 goluri primite), Voinţa Bărbuleşti, Athletic Valea Măcrişului şi Broşteni (toate trei cu 23 de goluri primite în Liga 6 Seria II) şi Albeşti cu 25 goluri primite în Liga 5 Seria I (urmată în serie de Unirea Mihail Kogălniceanu cu 26 de goluri primite şi FC Traian cu 27 goluri primite).
-Golgheteri: Victoraş Ion, George Radu, Costel Coticiu, Silviu Lache şi Samuel Predescu
-Cu 24 de goluri înscrise în Liga 4 Victoraş Ion este golgheterul fotbalului judeţean. El este urmat în serie de Marius Petrache de la Unirea Sărăţeni cu 19 goluri înscrise şi Alexandru Pascale de la Voinţa Reviga cu 15 goluri înscrise.
-În Liga 5 Seria I golgheter este, cu 16 goluri înscrise, Samuel Predescu de la Unirea Mihail Kogălniceanu. El este urmat de Ştefan Chifor, tot de la Unirea M. Kogălniceanu, cu 15 goluri înscrise şi de Andrei Axeniuc de la Voinţa Brâncoveni şi Marian Lăutaru de la FC Movila, ambii cu 13 goluri înscrise.
-În Liga 5 Seria II, cu 22 de goluri înscrise golgheter este Radu George de la Juventus Borăneşti. El este urmat de Sorin Dan de la Libertatea Sălcioara cu 19 goluri înscrise şi de Gabriel Anca de la Viitorul Moldoveni şi Florin Mirea de la Juventus Borăneşti, ambii cu 17 goluri înscrise.
- În Liga 6 Seria I, cu 21 goluri înscrise golgheter este Costel Coticiu de la Victoria Borduşni. El este urmat de Răzvan Ivanovici de la Spicul Mărculeşti cu 20 de goluri înscrise şi de Mădălin Stoian de la Recolta Buieşti cu 16 goluri înscrise.
- În Liga 6 Seria II, cu 18 goluri înscrise golgheter este Silviu Ionuţ Lache de la Avântul Grindu. El este urmat de Alexandru Lemnaru de la Unirea Patru Fraţi şi Dona Matei de la FC Moviliţa, ambii cu 17 goluri înscrise.
Recolta Bărcăneşti, singura echipă neînvinsă
• Singura echipă neînvinsă în ligile judeţene este Recolta Bărcăneşti, care are la activ 12 victorii şi trei egaluri în Liga 5 Seria II. Aproape de această performanţă s-au mai aflat Victoria Ţăndărei cu o singură înfrângere în Liga 4 şi Unirea Mihail Kogălniceanu, cu o singură înfrângere în Liga 5 Seria I.
• Cele mai multe egaluri s-au consemnat în dreptul echipelor Recolta Gheorghe Doja (şase egaluri în Liga 4) şi Bărăganul Ciulniţa (cinci egaluri în Liga 5 Seria I).
Contraperformanţe
* La sfârşitul turului nu se află nici o echipă care să nu fi gustat, măcar o dată, din cupa victoriei. Cu câte o singură victorie Rapid Perieţi în Liga 5 Seria I, Stăruinţa Broşteni în Liga 5 seria II şi Fair Play Slobozia Nouă în Liga 6 Seria I au fost însă foarte aproape de această contraperformanţă.
* Tot la acest capitol, al contraperformanţelor, cele mai multe goluri încasate s-au consemnat în dreptul echipelor Unirea Griviţa (68 goluri primite în Liga 4), Rapid Perieţi (60 de goluri primite în Liga 5, Seria I), Voinţa Maia (59 de goluri primite în Liga 5 Seria II), Spicul Miloşeşti (57 de goluri primite în Liga 6 Seria I) şi Aiva Raşi (55 de goluri primite în Liga 6 Seria II).
* În fine, cele mai slabe atacuri, doar cu câte 17 goluri înscrise, le au Voinţa Maia din Liga 5 Seria II şi Victoria Roşiori din Liga 6 Seria II.
-SURSA:ZIARULIALOMITA.RO-